O triumfu ve finálové sérii Východočeské ligy rozhodla odveta na domácí půdě.

V úvodním souboji nejvýše postavených celků ze základní části se v Chrudimi radovali domácí po výhře o čtyři body 63:59, ale v odvětě v Rychnově už zcela dominoval nejlepší celek dlouhodobé soutěže – BC Spartak Rychnov nad Kněžnou. Jednoznačné vítězství rozdílem třiadvaceti bodů (81:58) vrátilo našemu okresnímu městu třetí nejvyšší soutěž v republice.

Chrudim 63

Rychnov 59

Rychnovští hráči si v chrudimské hale připravili dobrou výchozí pozici pro domácí odvetu, přestože posílený soupeř disponoval kvalitními hráči na všech pozicích – dobrými střelci z dálky i pohyblivými pivoty s výborným útočným doskokem.

Do sestavy Rychnova se po zranění v pravou chvíli vrátil pivot Pavel Pražák. Trenér Slawisch tak měl k dispozici kompletní složení s výjimkou dlouhodobého maroda Berana.

Vstup do utkání se hostům povedl zásluhou sedmibodové šňůry. Chrudimští se však brzy bodově dotáhli. Po vyrovnané první čtvrtině dolehla na Spartak velká krize. Téměř sedm minut jeho hráči nedokázali trefit koš. Naštěstí zásluhou pozorné obrany a následně zlepšeného výkonu pod soupeřovým košem dokázal dvanáctibodovou ztrátu ztenčit do přestávky na pouhé čtyři body. Jenže ve třetím dějství hosté opět tahali za kratší konec a po žalostném vstupu do závěrečné čtvrtiny opět ztráceli na soupeře tucet bodů.

Hrozbu osudové ztráty zažehnal zlepšený výkon v samotném závěru úvodního finálového zápasu. Rychnovští postupně ukrajovali z náskoku domácích, ale na výhru už dosáhnout nedokázali. Rozdíl čtyř bodů byl ovšem hratelný, takže jedinou nepříjemnou zprávou byla ztráta ústředního rozehrávače Paštiky (zraněný kotník) pro odvetu.

BC Darren Chrudim - BC Spartak Rychnov n. K. 63:59 (16:17; 31:27; 50:44).

Statistika Rychnova: Pražák 13, Šorna 12, Koplík 10, Dusílek 9, Zábraha 9, Paštika 6. Trojky: 5. Šestky: 22/11.

Rychnov 81

Chrudim 58

V odvetném finálovém souboji v rychnovské hale Romana Šebrleho zaplněné dvěma stovkami fanoušků dokázali hosté z Chrudimi vzdorovat pouze v úvodní pětiminutovce.

Rychnovští basketbalisté na domácí palubovce rozpoutali hotový uragán. Soupeře jasně převyšovali ve všech herních činnostech a jejich náskok rychle narůstal. Desetibodový rozdíl po úvodní čtvrtině se vzápětí rozrostl až na dvojnásobek. V útoku hosty nejvíce zaměstnával Martin Zábraha, který do přestávky nastřílel skvělých patnáct bodů.

Hráči Spartaku neúnavně povzbuzovaní bouřlivým publikem předváděli nejlepší basketbal v letošní sezoně, který dal vzpomenout na někdejší úspěšné doby ve druhé lize.

Ve třetí čtvrtině na hřišti dominovaly obrany. Spartakovci se potýkali s vlastním obranným doskokem. Pod košem často nedokázali odstavit důrazné hostující pivoty. Chrudimští těžili z úspěšných trestných hodů. Přesto náskok Rychnova před vstupem do závěrečné části představoval luxusních sedmnáct bodů.

S vidinou toho, že návrat do III. ligy mají na dosah, dokázali Rychnovští rozdíl ve skóre ještě navýšit až na konečných třiadvacet bodů. Skvělou střeleckou úspěšností se blýskl Martin Zábraha, který proměnil šestnáct z devatenácti pokusů (!) a jako správný kapitán obrovským nasazením šel ostatním rychnovským hráčům příkladem.

Lavička Rychnova slavila návrat do III. ligy už v průběhu posledních vteřin zápasu. Po klaksonu propukla radost i na hřišti a v hledišti. Rychnovští hráči poděkovali věrnému publiku za velkou podporu.

BC Spartak Rychnov n. K. - BC Darren Chrudim 81:58 (25:14; 44:30; 59:42).

Statistika Rychnova – body: Zábraha 25, Šorna 15, Koplík 12, Pražák 10, Ondra Hemr 8, Vítek Hemr 6, Dusílek 5. Trojky: 7. Šestky: 26/16.

Rozhovor s rychnovským trenérem Romanem Slawischem a fotoreportáž z rozhodujícího finálového zápasu přineseme v příštích dnech.