Druholigoví basketbalisté Spartaku Rychnov nad Kněžnou sehráli o víkendu dvě krajská derby na palubovkách soupeřů. V nekompletní sestavě se z Jičína i Nové Paky vrátili s prázdnou.

Jičín - Rychnov 92:77

V sestavě rychnovského celku chyběli Beran a Mantlík. S nevyléčeným zraněním nastoupil J. Pantůček. Přesto hosté zvládli úvod zápasu lépe a téměř po celou zahajovací čtvrtinu si udržovali mírnou převahu jednoho či dvou košů. Koncovka úvodního dílu ovšem patřila Jičínu, který dokázal zvrátit vedení na svou stranu. Se začátkem druhé čtvrtiny zaúřadoval bývalý prvoligový hráč pražské Sparty Petr Novák. Přestože Rychnovští o jeho kvalitách věděli, nedokázali ho uhlídat. Novák dvěma rychlými trojkami zavelel domácím k trháku (za poločas jich vstřelil 6!). Rychnovští basketbalisté hráli nekoncentrovaně v obraně a pod soupeřovým košem vyráběli školácké chyby. V poločase se Jičínští těšili z téměř dvacetibodového náskoku.

Do třetího dějství hosté nastoupili s viditelně větším odhodláním, bohužel je opět srážely přesné tříbodové střely Jičína, který vedl až rozdílem pětadvaceti bodů 61:36! Poté spartakovci skutečně zabojovali a zásluhou série 15:5 rapidně ubrali z náskoku domácích. Odpověď Jičínských byla opět trojková. Snažení rychnovských basketbalistů na začátku závěrečné části opět potopil Novák. Domácí tým už nezaváhal a na vybojoval cennou výhru, jejíž zásluhou se vzdálil ze sestupových vod.

Hosté utkání ztratili už po velmi nepovedeném prvním poločase. Při obranné činnosti jim scházela bojovnost a nedokázali ubránit ostrostřelce Nováka, který dosáhl 38 bodů! V ofenzivní činnosti Rychnovští kupili chybu za chybou, naopak Jičín exceloval při střelbě z trojkové vzdálenosti – trefil se čtrnáctkát!

BSK TJ Jičín – BC Spartak Rychnov n. K. 92:77 (23:21, 55:36, 74:60). Body: O. Hemr 16; Koplík 12, J. Hemr 12, Zábraha 10, J. Pantůček 7, S. Pantůček 6, Šorna 5, Sommer 4, Čermák 3, V. Hemr 2. Trojky: 5. Trestné hody: 32/15 (48%).

Nová Paka - Rychnov 81:73

Rozhodčí utkání v Nové Pace připustili tvrdou hru ze strany domácích, takže zápas často připomínal házenou. Rychnovští se nestačili plně přizpůsobit agresivnímu pojetí Novopackých a prohráli.

Úvodní pětiminutovku zápasu měl Spartak ještě pod kontrolou, ale ve druhé části zahajovací čtvrtiny však převzali iniciativu domácí hráči a vyhráli ji nejmenším možným rozdílem. Druhá část zápasu měla stejný průběh. Začátek patřil hostům, konec zásluhou úspěšných trojek domácímu týmu. S tvrdou hrou Novopackých pod košem i na křídlech se Rychnovští nedokázali vyrovnat. Nedokázali se dostat ke svým obvyklým rychlým protiútokům, nedařilo se jim na doskoku ani ve střelbě.

V úvodu druhého poločasu se Nová Paka vzdálila na alarmující rozdíl sedmi bodů. Poté se Petr Šorna postaral nejen o vyrovnání, ale dokonce dostal Spartak do vedení. Po třech čtvrtinách ale bylo vyrovnáno. Začínalo se od nuly.

V úvodní pětiminutovce závěrečné čtvrtiny domácí trefili tři trojky a výrazně se přiblížili k vítězství. Tři minuty před koncem Rychnov snížil na rozdíl čtyř bodů. Připravit Novou Paku o vedení se mu však už nepovedlo, přestože domácí dohrávali pouze v pěti.

Spartakovci frustrovaní rozpačitým výkonem rozhodčích a zákeřnou hrou Novopackých nenašli sílu na zvrat nepříznivého průběhu utkání a nešťastně prohráli.

Rychnovští basketbalisté v obou krajských derby propásli šanci získat definitivní jistotu udržení druholigové soutěže, ke které jim stačila jediná výhra. V nesmírně vyrovnané tabulce se ze šesté příčky propadli až na devátou.

Do konce základní části zbývají dvě kola, v nichž budou mít hráči Rychnova výhodu domácího prostředí. O definitivním udržení soutěže můžou rozhodnout v duelu se Sokolem Kbely v sobotu 15. března. Hrát se bude od 17 hodin. Tým doufá ve velkou podporu fanoušků. Posledním střetnutí sehraje Rychnov hned následující den proti rezervě Nymburka (v 10.00).

Sokol Nová Paka – BC Spartak Rychnov n. K. 81:73 (19:18, 40:37, 57:57). Body: O. Hemr 22, Koplík 12, Šorna 10, Zábraha 8, J. Pantůček 7, Sommer 4, S. Pantůček 4, J. Hemr 1. Trojky: 7. Trestné hody: 19/12 (63%).

Další výsledky: Kbely - Sparta 55:91, Nymburk B - Bohnice 74:89, Nová Paka - Sokol Hradec Králové 62:55, Poděbrady - Svitavy 112:72, Tesla Pardubice - Žďár n. S. 74:91, Nymburk B - Sparta 100:89, Kbely - Bohnice 86:87, Jičín - Sokol Hradec Králové 77:69, Tesla Pardubice - Svitavy 90:70, Poděbrady - Žďár n. S. 83:75.
1. Sparta Praha 16 4 1662:1330 36
2. Žďár n. S. 14 6 1693:1460 34
3. Nymburk B 12 8 1559:1531 32
4. Tesla Pardubice 11 9 1507:1471 31
5. Poděbrady 11 9 1431:1435 31
6. Bohnice 10 10 1573:1571 30
7. Sokol Hradec 10 10 1473:1491 30
8. Jičín 10 10 1523:1544 30