První únorový pátek vyvrcholí další ročník ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2016" slavnostním galavečerem ve velkém sále Pelclova divadla.

Týden před slavnostním vyhlášením výsledků jsme požádali o rozhovor Jana Langra, předsedu Okresního sdružení České unie sportu Rychnov nad Kněžnou.

Pane předsedo, přípravy na vyhlášení ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska roku 2016" vrcholí. Probíhá vše podle plánu?
Za svoji osobu si troufám říci, že ano. Organizační výbor ankety připravuje vyhlášení již od měsíce října minulého roku a zatím se nám daří všechny úkoly kolem organizace plnit. Za obrovskou výhodu považuji to, že organizační výbor tvoří velmi obětaví a ochotní zástupci partnerských organizací a to města Rychnova, Okresního sdružení ČUS Rychnov a pochopitelně i Rychnovského deníku. V současné době už jenom dolaďujeme technické záležitosti, protože máme velký zájem na tom, aby vyhlášení ankety, kde představujeme veřejnosti nejlepší sportovce, trenéry, cvičitele, dobrovolné funkcionáře, bylo skutečně slavnostní a v ničem nezaostávalo za vyhlášeními z minulých let.

Letos bude vyhlášen již šestý ročník sportovní ankety. Došlo oproti minulým rokům k nějakým výrazným změnám?
Anketu připravujeme již šestým rokem ve spolupráci s produkční agenturou SPORT ACTION s.r.o. Radka Šilhana a zatím jsme našli shodu jak po stránce obsahové, tak i rozsahu ankety. Organizační výbor v podstatě od začátku akceptuje kriteria pro vyhodnocení sportovců, ve kterých podle mého soudu provádíme jen malé kosmetické úpravy.

Co říkáte letošní konkurenci v jednotlivých kategoriích?
Musím uvést, že výběrová komise, která ve středu 11. ledna prováděla konečnou nominaci v jednotlivých vyhlášených kategoriích, neměla jednoduchou práci. V kategorii žactva, kde vyhlašujeme pět jednotlivců, jsme obdrželi patnáct nominací v deseti sportovních odvětvích. Zkuste potom vybrat pět kluků a holek s tím vědomím, že vybíráte ty nejlepší ale zároveň nechcete ublížit těm druhým. Podobná situace nastala také třeba u kategorie trenérů- cvičitelů- funkcionářů, ke jsme měli nominací dokonce šestnáct.

A pestrost zastoupení sportovních odvětví?
Pestrost mě mile překvapila, protože letos byli nominováni sportovci v pětadvaceti sportovních odvětvích. Vedle tradičních např. lyžování, atletiky, skibobů, orientačního běhu se poprvé objevilo třeba plavání, nohejbal, jezdectví a další sportovní odvětví. A jsme tomu rádi.

Určitě jste pozorně sledoval výkony okresních sportovců. Kdo vás nejvíce zaujal?
Nechci uvádět jenom nějaké konkrétní výsledky. Jsem ale rád, že se nadále daří třeba stolním tenistkám z Dobrého, klackařům z Kostelce nad Orlicí, lyžařům ze Skuhrova a Deštného, mladým volejbalistům a klukům a holkám v těch pro nás nových sportovních odvětvích, jak jsem již uváděl, v plavání, nohejbalu, badmintonu. Za tím je totiž vidět obrovská práce trenérů a cvičitelů mládeže.

Co vás v uplynulém roce potěšilo z pohledu rozvoje sportu na Rychnovsku?
Kdybych měl mluvit za Okresní sdružení ČUS v Rychnově, pak to, že se nám v posledních dvou letech podařilo všech našich 80 tělovýchovných jednot a klubů převést na zapsané spolky. Potom také třeba to, že podle statistiky z nového informačního systému ČUS nám po letech úbytku nebo stagnace členská základna v TJ/SK opět pomalu roste. A třeba také to, že se nám podařilo do akce Sportuj s námi zapojit přes patnáct klubů, které pořádají akce pro veřejnost.

Loňský rok byl ve znamení olympiády v Riu. Jediným zástupcem z Rychnovska byla střelkyně Nikola Mazurová z Doudleb nad Orlicí…
S Nikolou a jejími sportovními kolegyněmi jsme se bavil naposledy v Doudlebách nad Orlicí dávno před olympiádou, kdy právě na MS v Granadě vybojovala svým šestým místem ve střelbě z malorážky účastnické místo na olympiádě. V současné době střílí za Duklu Plzeň, v roce 2014 se stala nejlepší sportovní střelkyní roku, když od hodnotících trenérů získala 65 bodů a na druhé místo odsunula také pozdějšího účastníka olympiády v Riu střelce z brokovnice Kosteleckého. Vím, že na olympiádě v Riu chtěla dosáhnout na víc než na 18. místo ve vzduchové pušce a na 25. místo ve střelbě z malorážky na 3x 20 ran.

Pojďme k pátečnímu galavečeru. Tradičně bude vyhlášena cena pro sportovní osobnost. V minulých ročnících ji převzali Roman Šebrle, Jan Kopecký, Zdeněk Haník, Irena Francová-Dohnálková a Remigius Machura. Kdo si pro ocenění dojde letos?
Organizační výbor ankety si vytvořil seznam sportovců pocházejících z našeho okresu, jejichž sportovní úspěchy přesáhly hranice okresu, kraje ale i České republiky. Na seznamu, který stále doplňujeme, máme olympioniky, účastníky mistrovství Evropy i světa, motoristy, lyžaře, atlety, orientační běžce, cyklisty. Letos jsme vybrali sportovce, který shodou okolností právě dnes v pondělí 30. ledna oslaví v plném zdraví své 81. narozeniny. Je jím rodák z Opočna, účastník olympiád v Tokiu, Mexiku a Mnichově a mnoha mistrovství Evropy i světa sportovní střelec, pistolář Ladislav Falta. Moc se na setkání s ním těšíme.

Ocenění nejlepších sportovců, trenérů a funkcionářů tradičně doplní bohatý kulturní program. Kdo z umělců se představí na pódiu?
Celý slavnostní večer, videoprojekci a program již od prvního ročníku zajišťujeme ve spolupráci s agenturou Sport Action s.r.o. z Chomutova. Jsem rád, že program bude opět moderovat Radek Šilhan. V programu vystoupí s laserovou show Paulo Kaiser, dále s artistickou show Victor, zpívat bude mladá zpěvačka Johana Jeřábková. Dále diváci uvidí vystoupení děvčátek ze Sportovního klubu moderní gymnastiky z Dobrušky a ukázku latinsko-amerických tanců v podání tanečního páru Déčka z Rychnova nad Kněžnou.

Již podruhé bude široká veřejnost mít možnost galavečer zhlédnout i na internetu.
Je to tak. My pořizujeme z celého galavečera videoreportáž a fotodokumentaci, která bude po zkompletování dána k dispozici sponzorům, hostům, případně sportovcům. Zpravodajský portál Orlický.net jako další náš partner připravuje živý přenos za slavnostního vyhlášení výsledků ankety „Nejúspěšnější sportovec Rychnovska 2016". Stačí si v pátek 3. února před 18.hodinou otevřít (http://www.orlicky.net) a můžete sledovat přímý přenos slavnostního vyhlášení ankety.

Co byste popřál všem sportovců, trenérům, funkcionářům a široké sportovní veřejnosti do nového roku?
Jako každý rok. Každému, ať sportuje nebo nesportuje, hodně pevného zdraví, optimismu, chuti udělat něco víc pro druhé. Sportovcům přejí, ať se jim daří naplňovat své sportovní cíle. Všem pak, ať je celý rok 2017 v soukromí i na sportovním poli úspěšný.