Svaz sice eviduje jen něco přes deset tisíc běžců na lyžích (číslo stoupá), ale rekreačně vyráží do stopy mnohem víc nadšenců. Někteří dokonce neváhají a startují na závodech.

Jizerská 50, nejslavnější závod v běžeckém lyžování na českém území
Nejen Jizerská 50. V Česku se letos konají i další slavné závody na běžkách

Přechod do Červenohorského sedla

↔ Délka: 14 km
↗ Stoupání: 730 m
↘ Klesání: 481 m

Jeseníky mají v oblibě lidé z Čech i Moravy. Aby ne. Majestátní kopce, vysoké stromy (ostatně právě tady našli nejstarší smrk v Česku). Nicméně ráj je to tady i pro běžkaře.

Jedna, ne tak známá trasa vede z Ramzové, nejvýše položené rychlíkové vlakové stanice v Česku (757 m n. m.), odkud se můžete vydat po červené turistické značce směrem na Šerák. Pokud jste v časové tísni nebo si chcete ušetřit několik výškových metrů, využijte lanovku na Čerňavu (1102 m n. m.), jedna jízda vyjde na 120 korun. Z Čerňavy se jde po červené směr rozcestí Šerák.

Cesta je právě teď neudržovaná (vyzkoušeno naposledy 29. ledna), úzká, místy zledovatělá, vhodná tedy spíš pro zkušenější běžkaře. Asi po čtyřech kilometrech dojdete na Šerák rozcestí, odtud se můžete jít posilnit na chatu Jiřího na Šeráku nebo se rovnou vydat po červené a modré značce na rozcestí Pod Keprníkem. Po půl kilometru dlouhém sjezdu následuje více než kilometr dlouhé stoupání na vrchol Keprníku (1423 m n. m.). Vše po neupraveném tvrdém terénu, obyčejně také ve velkém větru.

Z Keprníku, kde leckdy potkáte skialpinisty a uděláte nezbytné foto, následuje prudký sjezd na Trojmezí, povrch tu bývá většinou jeden led, je třeba být opatrný. Dál se držte červené značky, sjedete prudký úsek a zase stoupáte ke Vřesové studánce. Odtud vás čeká čtyřkilometrový sjezd na Červenohorské sedlo, v tomto úseku už bývá stopa udržovaná. Jestliže si troufnete na tento výlet, jste kabrňáci.

Cestou česko-polského přátelství

↔ Délka: 17 km
↗ Stoupání: 675 m
↘ Klesání: 675 m

Upozornění na úvod: tento výlet je pouze pro zdatné sportovce, kteří respektují hory a počasí. Trasa vede po hřebenech Krkonoš, kde může během chvíle vystřídat azurovou oblohu mlha, chumelenice i orkán.

Start je vhodný zvolit na Špindlerově boudě, kam se dostanete autem či autobusem ze Špindlerova Mlýna. Na lyžích pak vyrazíte směr Petrovka, přičemž kopírujete hranici s Polskem. Ne náhodou zde turisté před lety „zřídili“ Cestu česko-polského přátelství.

Jakmile dojdete k Petrovým boudám, rozhlédněte se. Možná tady potkáte i miliardáře, který si kdysi ikonické stavení pořídil (a po požáru i přestavěl). Kdysi dávno si tu turista mohl posedět v pěkné hospůdce, teď tu pro turisty zbyla jen noclehárna… Ale to je jiný příběh. Pokud máte hlad, pospěšte přes vyhlídku Ptačí kámen na Martinovku. Tady mají borůvkové knedlíky, které jsou legendární i pro „domorodce“ ze Špindlu.

Pokračujte dál, na obrovité Labské boudě se otočte zpět, ale zvolte jinou trasu – uvidíte Sněžné jámy, pokoříte Vysoké kolo (1509 m n. m.) a v případě hezkého počasí vás čekají nádherné pohledy na Česko i Polsko. Nejlepší jsou z Mužských kamenů.

Sjedete k Petrovce, zamáváte miliardáři, pokračujete dolů a za chvíli jste na místě startu. Celodenní výlet lze různě upravit, ale pamatujte: leckdy klikatící se a zledovatělé stopy nejsou pro začátečníky.

Ze Železné Rudy k jezerům a zpět

↔ Délka: 13 km
↗ Stoupání: 600 m
↘ Klesání: 550 m

Kdysi dávno tu bývaly noční kluby, nevěstince a vietnamské tržnice. Postupem let se z Železné Rudy stává atraktivní horské středisko. A kromě sjezdovek si tu přijdou na své i běžci na lyžích.

Můžete vyzkoušet upravované trasy rolbou či skútrem, ale pravé dobrodružství čeká jinde. Pro nadšence, kteří mají rádi výzvy, se nabízí třeba výlet na Čertovo jezero s pokračováním na Černé jezero. Zatímco v létě je to pohoda, v zimě musíte napnout všechny síly. Start je rozumné naplánovat v už zmiňované Železné Rudě.

Pokud máte dost zkušeností, zvolte u železnice a viaduktu delší trasu (tzv. Jezerní horní). Dává to samozřejmě smysl jen za předpokladu, že je dost sněhu, jinak si na kamenitém podloží zničíte skluznice. První zastávku můžete udělat u studánky, která je přístupná i ve sněhu. Pokud tedy nejedete po vánici jako první… K Čertovu jezeru je to pak už jen zhruba kilometr.

Následuje těžké rozhodnutí: vyrazit snazší trasou (v mapě žlutá pro skialpinisty), nebo neznačenou, ale o to divočejší cestou? Cíl je stejný, televizní dokrývač pod Malým Špičákem. Mimochodem právě tady je evropské rozvodí řek Labe a Dunaje… Po lekci ze zeměpisu pro parťáky můžete pokračovat směr Černé jezero. Sjezd bývá bezproblémový, není-li stopa zledovatělá a rozdupaná turisty bez lyží.

Až dojedete k největšímu českému jezeru, je už před vámi jen cesta zpět do Železné Rudy. Přesto máte na výběr: zvolíte upravovanou trasu, nebo návrat na „žlutou“? Pokud vyhraje druhá varianta, zpestřete si výpravu zastávkou u Plzeňské skály.

Zdroj: Youtube