více >>
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ONLINE REPORTÁŽ Začátek v 12. 01. 2018 v 13:30

Volba prezidenta 2018 - online reportáž z 1. kola

Prezidentské volby jsme pro vás sledovali celý volební víkend on-line.

Volba prezidenta 2018 - online reportáž z 1. kola
 
12.01. 13:30

V Česku dnes začne druhá přímá volba prezidenta v historii země. Lidé v ní rozhodnou o tom, zda na Hradě zůstane Miloš Zeman, nebo bude prezidentský slib skládat některý z jeho osmi vyzyvatelů. Volební místnosti se dnes otevřou dvě hodiny po poledni. Celý den i víkend pro vás budeme připravovat on-line zpravodajství.

12.01. 13:40

V prezidentských volbách kandidují vedle Zemana Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek. Všech devět uchazečů o Hrad bude mezi dnešními voliči, stejně jako bývalý prezident Václav Klaus nebo šéfové parlamentních stran.

12.01. 13:46

Volit budou moci všichni čeští občané, i prvovoliči, kteří 18. narozeniny oslaví teprve v sobotu. Do volebních místností, které jsou většinou ve veřejných budovách, by si s sebou lidé měli vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti.

12.01. 13:47

Od volební komise příchozí volič dostane prázdnou obálku s úředním razítkem, do níž vloží hlasovací lístek preferovaného kandidáta bez písemných úprav. Případné přeložení nebo natržení lístku platnost hlasu neovlivní. Neplatné by byly jen ty oficiální lístky, které by byly přetržené nebo by nebyly vloženy do hlasovací obálky. Neplatným by byl hlas také v případě, pokud by v obálce byly lístky více kandidátů. Obálku s lístkem pak volič před komisí vhodí do volební schránky.

12.01. 13:53

Prezidentské volby jsou aktuální nejen pro obyvatele tuzemska, ale i pro občany žijící mimo republiku. Češi, kteří pobývají v zahraničí, se také k volbám chystají. Stejně jako česká vědkyně Petra Surynková z Vlašimi, která od podzimu pracuje v USA na Floridě. Více se můžete dočíst ZDE.

12.01. 13:59

BLANENSKO: Do volební místnosti v malé obci Lhota Rapotina na Blanensku zamíří v pátek a sobotu obyvatelé nejen kvůli volbě prezidenta republiky. Čeká je i další důležité hlasování. V referendu mají rozhodovat o stavbě nové železniční trati v katastru obce a přesunu rušného kamenolomu blíže k vesnici. „V obou případech budu hlasovat proti,“ má jasno třeba Jiřina Krejčířová. Lom jí vadí kvůli možnému hluku, prachu a dopravě.

12.01. 14:00

Volební místnosti se otevřely. Hlasovat se dnes bude do 22:00 a v sobotu od 08:00 do 14:00. Volební komisaři pak začnou hlasy v každém z 14 866 okrscích okrsků sčítat. Výsledky by měly být známy do sobotního večera. Pokud žádný kandidát v prvním kole nezíská nadpoloviční většinu hlasů, postoupí spolu s dalším nejúspěšnějším do druhého kola. Toto finále by se uskutečnilo za dva týdny.

4228712
12.01. 14:06

Jen několik hodin před zahájením prezidentských voleb začala moravskoslezská policie prošetřovat jejich možné ovlivňování. Někdo v Ostravě vhodil do schránek letáky s informací pro voliče stávajícího prezidenta Miloše Zemana. Píše se v nich, že prezident automaticky postupuje do druhého kola, a tudíž není nutné pro něj v prvním kole odevzdávat volební hlas. Více ZDE.

12.01. 14:11

Volba prezidenta České republiky 2018 proběhne i za zdmi žalářů po celé České republice. Jedním z nich je Vazební věznice Ostrava, kde se bude volit 12. ledna za přítomnosti členů volební komise. „Možnost zapsání do zvláštního seznamu voličů využilo celkem 317 vězněných osob. Hlasovat je možné také na základě předem vyřízeného voličského průkazu. Žádná vězněná osoba však tuto možnost nevyužila a voličský průkaz si nevyřídila. V současné době je ve vazební věznici umístěno okolo 500 osob,“ uvedla mluvčí káznice Marie Bílková.

12.01. 14:16

První volební den v Česku začal v době, kdy kvůli časovému posunu například na zastupitelských úřadech v Austrálii už skončil. Na americkém kontinentu, kde se začalo volit ve čtvrtek, se připravují na zahájení druhého volebního dne.

12.01. 14:16

Zavřená vrata v hradčanském domě U tří sekyrek kdysi v dávném středověku stála podle místní pověsti život mladé milence. Prý je zde zabil zuřivý dívčin otec, který je přistihl při jejich schůzce. A stejně neprodyšně zavřena zůstanou také převážnou většinu soboty před novináři, kteří by odsud chtěli referovat o dění ve volebním štábu dosavadní hlavy státu. Ti se však na rozdíl od nešťastných hrdinů legendy o život bát nemusí. Více ZDE.

12.01. 14:20

TEPLICKO: Jeden volič za druhým se hrnul do volební místnosti na obecním úřadě v Proboštově na Teplicku hned po jejím otevření. "Je to paráda, od začátku tady máme frontu na lístky i u plenty," pochvaloval si předseda volební komise Michal Surovec. Krátce před čtvrt na tři odvolil také Vítězslav Fíla. "Hned odsud jdu do postele, abych se trochu prospal, dneska mi čeká noční služba," uvedl. Zároveň Deníku prozradil, komu odevzdal svůj hlas. "Váhal jsem do poslední chvíle mezi trojicí Drahoš, Hilšer, Fischer. Nakonec jsem se rozhodl pro Pavla Fischera."

12.01. 14:26

SOKOLOV: Ve městě byl o letošní prezidentské volby zájem a radnice zaznamenala zvýšený zájem již několik dní před otevřením volebních místností. Bylo vydáno téměř 500 voličských průkazů, což je oproti letům minulým velký nárůst. Navýšení bylo, mimo jiné, způsobené i zvýšeným zájmem členů volebních komisí o voličské průkazy. Na úřad navíc telefonují rodinní příslušníci lidí, kteří se nemohou voleb zúčastnit. Žádají pro své nejbližší zajištění přenosných volebních uren.

12.01. 14:29

NOVÝ JIČÍN: O možnost zúčastnit se druhé přímé volby prezidenta České republiky nepřijdou ani pacienti, kteří je stráví na nemocničním lůžku. V Nemocnici Nový Jičín jich má zájem odvolit minimálně dvanáct. „Pokud pacienti věděli dopředu, že budou během voleb hospitalizováni a nemohli by jít do místa svého bydliště odvolit, tak si zařídili a vyzvedli voličský průkaz a nahlásili, že budou volit v nemocnici,“ vysvětlila první možnost Radka Miloševská, mluvčí zdravotnického holdingu Agel, který provozuje největší nemocnici na Novojičínsku. Podpořit svého prezidentského kandidáta mohou také lidé, kteří v nemocnici leží již delší dobu a volební průkazy si vyřídit na úřadech nemohli.

12.01. 14:32

PARDUBICE: Mezi prvními odvolila i 1. místopředsedkyně Senátu Miluše Horská. Odvolila v Pardubicích. Svůj hlas dala Jiřímu Drahošovi. "Má morálku na prvním místě, je pracovitý, má tah na bránu, nebude dělat ostudu naší republice ani v zahraničí," uvedla.

8440266
12.01. 14:38

ČÁSLAV: Zde lidé volí v ZŠ Náměstí. Už ve 14 hodin zde stála asi desítka lidí, aby přišli podpořit svého kandidáta. Další volební okrsek je v Čáslavi v klubu důchodců. Zde panuje dobrá atmosféra a za dvacet minut odvolilo 55 lidí.

12.01. 14:39

Prezidentští kandidáti odevzdají své voličské hlasy již v pátek (Mirek Topolánek již například odvolil), k volebním urnám se chystají brzy po jejich otevření. V sobotu pak budou většinou se svými týmy a novináři sledovat výsledek hlasování. Více ZDE.

12.01. 14:51

Kandidát Marek Hilšer žádá prostřednictvím Twitteru o svou podporu a zároveň děkuje své ženě Monice i blízkým.

12.01. 14:53

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pak řeší problém. Na svém twitterovém účtu upozorňuje na letáky, v nichž jsou dezinformace. 

12.01. 14:59

CHEBSKO: K volební urně přijdou také občané v obci Starý Hrozňatov. Tady jsou volby vždy specifické v tom, že lidé házejí svůj hlas přímo v klubovně fotbalového klubu na fotbalovém hřišti. Urna je tu postavená pokaždé u řady zlatých pohárů za vítězství ve fotbalových zápasech. Lidé však musejí nejdříve zdolat několik schodů.

Chcete tady mít zveřejněný svůj příspěvek? Posílejte ZDE