Roman Fedorcov je rybář, který loví v mrazivých vodách u Ruska. U města Murmansk se mu podařilo narazit na vzácného prehistorického žraloka šotka, o kterém se v porovnání s jinými druhy moc neví. 

Je známo jen to, že se pohybuje v hloubkách až 4270 metrů pod hladinou a může dorůstat tří až čtyř metrů, dospělí jedinci až šesti metrů. Vážit pak můžou až 200 kilo. Portál BroBible píše, že se vyskytují zejména v Mexickém zálivu, na severovýchodním pobřeží Brazílie, ale je možné je taky najít ve vodách u Evropy, jižní Austrálie nebo Afriky. Pokud je voda hluboká, můžou se v ní vyskytovat.

Hrozivé zuby

Zarážející je hlavně to, jak vypadá jejich hlava. Výrazný je zejména atypicky prodloužený rypec a taky vyčnívající čelist, která odhaluje ostré zuby. Má jednu zcela ojedinělou vlastnost, umí vysunout čelisti až několik desítek centimetrů dopředu, což zcela jistě každou oběť minimálně zaskočí.

Česky se mu říká šotek, více mu však sedí anglické pojmenování goblin znamenající skřet, jelikož vypadá spíše jako postava z hororu nebo fantasy filmů než dravá ryba. Tito žraloci jsou považováni za „živou fosilii“, jelikož si odborníci myslí, že se jejich druh za 125 milionů let relativně nezměnil.

Podivná sbírka na Instagramu

Potom, co rybář žraloka ulovil, ho ihned vyfotil a snímek přidal na svůj instagramový profil. Ten vypadá jako pomyslná internetová sbírka dalších bizarních úlovků - ukazuje totiž ty nejpodivnější mořské tvory, na které se mu podařilo narazit. A má to úspěch, jeho účet sleduje 650 tisíc lidí. Po sdílení fotky podivného žraloka ho fanoušci přirovnávali k příšerám z kultovního trháku Vetřelec.

Žralok. Ilustrační foto.
Z fotky děsivého žraloka lidé na internetu šílí. Směje se jako člověk

Muž ale sdílel také fotku zdeformovaného halibuta, obrovského oceánského švába nebo žraloka límcového se dvěma řadami výrazných bílých zubů.

Čtyřmetrová ryba a ďas se žárovkou

V hloubkách se však nacházejí i další podivní mořští živočichové, ze kterých se může tajit dech hrůzou. Řeč je třeba o rybě s bioluminiscenční „žárovkou“ na hlavě z řádu ďasů známé pod názvem kulovník sagamský anebo o prehistorickém rybím dravci dlouhonosovi třásnitém. Tato ryba má malé ostré zuby, kterými se živí menšími rybami a dokonce i svými vrstevníky.

Podobně mohl kdysi vypadat obrovský mořský štír. Ilustrační foto.
Šel z něj strach. Vědci narazili na obrovského starobylého škorpiona

Bizarní je rovněž hlubokomořská ryba, kterou vědci znají pod označení hlístoun červenohřívý, a to hlavně proto, že se dorůstá enormní délky. Na pláž na kalifornském ostrově Catalina se před sedmi lety vyplavil čtyřmetrový exemplář, běžně pak dorůstá dvanácti až sedmnácti metrů a vážit může až 270 kilo.