"Opět se ukázalo, jako mnohokrát v minulosti, že vybavení policistů přístroji AED má smysl, neboť díky nim policisté, kteří se dostanou na místo události jako první, mohou kvalifikovaně poskytovat první pomoc. Pouhé čtyři minuty po přijetí oznámení o ženě na Rychnovsku, která náhle zkolabovala v den svých 50. narozenin, trvalo policistům dostat se na místo, kam dorazili současně s dalším pomáhajícím, tzv. first responderem, také z řad integrovaného záchranného systému. Když se po přelezení zavřené brány dostali do domu, okamžitě zahájili srdeční masáž a třemi výboji z přístroje AED se jim podařilo společně s first responderem obnovit základní funkce a udržet ženu při vědomí až do příjezdu záchranářů, kteří si ji převzali do své péče," popsala událost policejní mluvčí Lucie Konečná.

Policie radí v případě, že potřebujete okamžitou pomoc, že je třeba poskytnout alespoň základní informace, jako jméno volajícího, co se stalo, kde se nacházíte, k jakému zranění došlo, případně nahlaste počet zraněných osob. Pokud jste ve městě a nedokážete přesně říct, kde se nacházíte, nahlaste do telefonu třeba číslice na veřejném osvětlení. V přírodě vám zase mohou pomoci body záchrany, které jsou k vidění třeba na rozcestnících. Jsou to tabulky s jedinečným označením, podle kterého operátoři tísňových linek určí, kde přesně se nacházíte. Na univerzální linku 112 se dovoláte i bez signálu.

Záchranáři v době koronaviru.
Pacienti čekají na záchranku déle než dřív. I kvůli ochranným oblekům

"Ideální pak je stáhnout si aplikaci Záchranka, která vás lokalizuje, odešle SMS s vaší polohou na tísňovou linku a spojí vás se zdravotní záchrannou službou. Pokud je to možné, je vždy lepší, když někdo z těch, kdo jsou přítomni události, jde policii a ostatním složkám naproti, usnadnit jim přístup a ukázat, kde se daná osoba nachází," dodává Lucie Konečná.