Novohradka překročila v noci na pondělí nejvyšší třetí povodňový stupeň, jinde toky už kulminovaly nebo klesaly. Přívaly vod způsobily v sobotu a zvláště v neděli škody na domech, zahradách a obecním majetku.

Druhý povodňový stupeň včera ještě zůstával na Chrudimce v Padrtech, hladina řeky už od nedělního večera stagnovala. V Přemilově na stejném toku byl už zaznamenán pokles na první stupeň stejně jako na Doubravě v Pařížově.

Od soboty v povodí Chrudimky, Doubravy a Novohradky napršelo až sto šedesát litrů vody na metr čtvereční. Ve Včelákově se rozvodnil potok, voda zasáhla několik zahrad, u jednoho domu lidé opustili přízemí a schovali se v patře.

Voda také zatopila další sklepy. Hasiči museli čistit koryto řeky, silnice byla také pod vodou. V sousedním Babákově lidé zajišťovali domy pytli s pískem.

Voda z potoka Ležák způsobila potíže obyvatelům Zaječic, Řestok, Trojovic, kde proud vody tekl z kanalizace do sklepů a stavěly se povodňové zábrany
.
V Hrochově Týnci řeka zaplavila sklepy i přízemí rodinných domů, statek a základní uměleckou školu. „Byla komplet pod vodou, škody jsme ještě nevyčíslili, ale budou značné. Hůř na tom ale jsou lidé v mnoha domech. Sháníme kontejnery, kam se bude vyvážet odpad, postupně se zapojí elektřina, která se musela vypnout, a budou se odčerpávat sklepy,“ řekl starosta Miroslav Besperát.

(čtk)