V pátek tomu bylo na den přesně 11 let od chvíle, kdy se Královéhradeckým krajem prohnal orkán Kyrill. I ve čtvrtek a v pátek si na spoušť, kterou za sebou zanechal, mnozí vzpomněli. Hlavně profesionální i dobrovolní hasiči, kteří při silném větru vyjížděli v celém kraji k desítkám případů.

„I s ohledem na výstrahy, které meteorologové na čtvrtek a noc na pátek vydávali, evidovali hasiči zvýšený počet událostí. Od čtvrtečního odpoledne do včerejšího rána zasahovaly jednotky požární ochrany v Královéhradeckém kraji celkem v 52 případech,“ uvedla tisková mluvčí HZS Královéhradeckého kraje Martina Götzová s tím, že ve dvacítce případů se jednalo o popadané stromy. „K těmto technickým zásahům začali vyjíždět až po 17. hodině, a to nejvíce na Trutnovsku a Náchodsku. Stromy padaly na komunikace, v Úpici pak došlo k pádu stromu na rodinný dům, ale celá věc se obešla bez zranění,“ uvedla Martina Götzová s tím, že spadlý strom nezablokoval žádný důležitý silniční tah. V jednom případě pak hasiči zajistili napůl utrženou plechovou střechu v Otovicích na Broumovsku.

Lidé byli bez elektřiny

Nejvíce zásahů měli v průběhu větrného čtvrtka hasiči na Trutnovsku.

Hasičské sbory z Jičínska vyjížděly k osmi událostem. Jeden ze zásahů se uskutečnil v obci Železnice, kde už brzy ráno spadl větší strom přes komunikaci v části Doubravice. V Hořicích byli povoláni do Riegrovy ulice, kde ze střechy jednoho z objektů spadl větší kus sněhu a hrozil další. Hasiči z Nové Paky pak večer odstraňovali strom, který spadl přes cestu v části Uhlíře.

Hasiče ale zaměstnávaly především dopravní nehody, k nimž na kluzkých silnicích docházelo. „Jednotky likvidovaly následky nehod nebo vyprošťovaly zapadlá vozidla asi ve 20 případech. Kromě tragické nehody na D11, kdy řidiče havarované dodávky při přebíhání dálnice zabil projíždějící automobil, se ve většině případů vše obešlo bez zranění,“ uvedla Martina Götzová. „Dopravní komplikace způsobila také nehoda tří vozidel na silnici I/35 v Hořicích. Střetla se zde dvě nákladní vozidla a dodávka, silnice byla asi na dvě hodiny uzavřena.“

Silný vítr a mokrý těžký sníh, pod nímž se lámaly stromy a větve, jež padaly do drátů, byly příčinou poruch na elektrickém vedení. „Včera ráno jsme evidovali na dvě desítky poruch na vedení vysokého napětí a další poruchy na nízkém napětí,“ uvedla mluvčí ČEZ Šárka Beránková. „Situace se stabilizuje, na východě Čech evidujeme jednu poruchu na vedení vysokého napětí na Náchodsku,“ upřesnila.

Bez proudu mohou být chaty i chalupy

Vzhledem k tomu, že v začínajícím víkendu budou dnes lidé přijíždět na své chaty a chalupy, může se stát, že až na místě zjistí, že jsou bez proudu. „Jedná se hlavně o lokality v horských a podhorských oblastech. Poruchy mohou všichni hlásit na bezplatnou linku 800 850 860,“ dodává Šárka Beránková a ujišťuje, že poruchové čety jsou stále v terénu, a intenzivně pracují na obnovení dodávek elektřiny do vichřicí postižených lokalit.

Jiří Řezník