„Ve středu 1. listopadu 2023 vyjížděly policejní hlídky v brzkých ranních hodinách k dopravní nehodě nákladního vozidla mezi obcemi Běstviny a Spy, která byla oznámena před šestou hodinou. Řidič nákladního vozidla – cisterny podle prvotních informací z dosud nezjištěných příčin přejel po průjezdu pravotočivou zatáčkou do protisměru, kde se postupně střetl se třemi vozidly. Policejním šetřením bylo zjištěno, že řidičem vozidla je šedesátiletý cizinec,“ uvedla policejní mluvčí Lucie Konečná.

U všech zúčastněných policie nařídila odběr krve k případnému zjištění hladiny alkoholu v krvi.

Hrozivě vypadající nehoda uzavřela hlavní tah mezi Dobruškou a Novým Městem nad Metují.
VIDEO: Hlavní tah mezi Dobruškou a Novým Městem uzavřela srážka čtyř vozidel

„Řidič v cisterně cestoval sám a utrpěl lehké zranění. Při nehodě byly zraněny další dvě osoby, řidičky osobních vozidel, z nichž jedna byla do nemocnice transportována letecky. Škoda byla předběžně vyčíslena na více než 4,2 miliony korun, a to jak na vozidlech, tak na svodidlech a životním prostředí. V tuto chvíli je dopravní nehoda nadále předmětem šetření a vzhledem k nutnosti provést odklízecí práce kontaminované zeminy je komunikace stále uzavřená,“ doplnila ve čtvrtek v 9 hodin Konečná.

Zdroj: HZS KHK

Na pomoc zraněným vyrazily tři posádky RZP spolu s lékařem ze základen v Náchodě a Opočně, vrtulník LZS a inspektor provozu. „Nejvážnější zranění utrpěla žena, která po střetu zůstala ve vraku zaklíněna. Záchranáři ji už v průběhu vyprošťování museli poskytnout veškerou potřebnou léčbu. Po vyproštění prostřednictvím hasičů HZS Královéhradeckého kraje byla zraněná letecky transportována do traumacentra ve Fakultní Nemocnici Hradec Králové. Ještě před startem ji záchranáři mimo jiné museli podat krevní transfuzi. Druzí dva účastníci nehody vyvázli s lehčími poraněními a po ošetření byli převezeni do nemocnice v Náchodě,“ uvedla Zdravotnická záchranná služba na svém facebookových stránkách.

Jak informovali na svém účtu na sociální síti X (dříve twitter) hasiči, nákladní vůz převážel chemickou látku. Kvůli charakteru látky museli využít dýchací přístroje a další ochranné prostředky: „Zasahuje i speciální technika – technický automobil chemický ze stanice Velké Poříčí, z centrální stanice Hradec Králové vyjel chemický kontejner a kontejner s nádržemi pro přečerpání ropných látek.“

Část převážené látky unikla z jedné poškozené cisterny do okolního prostředí, delší uzavírku silnice si vyžádalo odbagrování kontaminované zeminy v okolí nehody.