Ve středu odpoledne tady totiž havaroval sedmadvacetiletý mladík za volantem Škody Rapid. V lesním úseku začal předjíždět, avšak dostal smyk a vjel do protisměru, kde se střetl se dvěma vozidly.

„Po nárazu byl automobil Škoda Rapid odhozen do příkopu, stejně tak i vůz Škoda Felicia. Další z nabouraných aut, Volkswagen Passat, zůstal na silnici," upřesnila rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková. Mladík byl převezen s těžkým zraněním do nemocnice, ostatním se naštěstí nic nestalo.

Nehody zde jsou častější než kde jinde, proto již v dubnu přišel krajským úředníkům dokument, který vypracovala policie ve spolupráci se zainteresovanými stranami. V rozboru je popsána úprava dopravního značení, která by mohla pomoci a řidiče varovat, aby tolik nehazardovali se svým životem.

Již několik měsíců se tak čeká na dokončení zdlouhavého schvalovacího procesu.

Teprve v příštím týdnu bude dle předpokladů konkrétní návrh místní úpravy provozu na silnici I/11 zveřejněn na úřední desce. Zde musí 15 dní viset a za dalších 30 dní pak nabude právní moci.

Pokud nebudou podány žádné námitky, popřípadě připomínky, návrh na změny značení začne platit začátkem září.

Dopravní značení projde změnami

„Krajský úřad v těchto dnech dokončuje vydání návrhu úprav dopravního značení, které by bylo možné realizovat a které by měly vést ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu na této silnici," potvrdil Deníku tiskový mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi a dodal: „V konečném důsledku se změní vodorovné a svislé dopravní značení." Uzavírek se řidiči bát nemusí, vše proběhne za plného silničního provozu.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je vlastníkem této vozovky, připomíná, že kromě dopravního značení bude nutné v kritickém úseku nejprve opravit popraskanou spáru uprostřed vozovky.

Na tuto činnost, která bude předcházet samotným úpravám, je již vybraná firma. Podle ŘSD však zatím termín zahájení prací není úplně jasný.

Kritický úsek silnice vede lesem, tudíž se střídá světlo a šero, také se zde drží vlhkost nebo v zimě námraza. Kromě toho je zde, vzhledem k tomu, že se jedná o spojnici Prahy a Ostravy, poměrně hustý provoz.

Plnou čáru, která zakazuje předjíždění, řidiči ignorují. Počet čelních nehod, které mívají fatální následky, se v posledních letech příliš nesnižuje, spíše naopak. Zda nové dopravní značení pomůže, je otázkou.

„Letos se tady stala zatím jedna smrtelná nehoda, ale za uplynulý rok zde vyhasly čtyři lidské životy. V celém okrese bylo přitom registrováno šest obětí dopravních nehod," uvedl Rudolf Petřík, vedoucí Dopravního inspektorátu v Rychnově nad Kněžnou.

Nicméně ani nákladná opatření nezabrání všemu, protože rizikovou dělají z konkrétní silnice sami řidiči. Na tom se shodují dopravní experti i policisté.

To, že ani úpravy vozovky nejsou všemocné dokládá fakt, že smutným statistikám vládla o pár let dříve silnice mezi Týništěm a Petrovicemi. I po jejím rozšíření došlo v následujícím roce ke dvěma tragickým nehodám.

Řadu faktorů jako je mikrospánek, nepozornost, oslnění, agresivní jízda nebo zdravotní selhání správce komunikace ani policisté vytěsnit nemohou.

Poslední tragická nehoda

V neděli 18. března vyhasl na silnici mezi Vamberkem a Rybnou nad Zdobnicí jeden lidský život. Navečer tady došlo ke střetu tří osobních automobilů.

Řidič vozidla (*1993) Seat Ibiza, jedoucí od Rybné na přímém úseku silnice z nezjištěných příčin přejel do protisměru, kde se čelně střetl s vozidlem Ford Focus. Po narázu se pravá strana auta srazila s vozidlem Škoda Fabia, jedoucím za fordem od Vamberku.

Šestadvacetiletého spolujezdce ze seatu se již nepodařilo zachránit a zemřel namístě. Další dvě těžce zraněné ženy z tohoto auta (*1989 a *1994) převezli záchranáři do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Tam byl transportován i řidič seatu.

Ve voze ford byli zraněni muž a žena (*1957 a *1960), kteří byli spolu se zraněným řidičem (*1989) z fabie převezeni také do hradecké nemocnice.

(sin, sir)