Do cíle však už nedojela. V lesním úseku směrem na Vamberk se čelně střetla s kamionem. Stalo se tak i přesto, že měla zapnutý výstražný maják. Řidič „žlutého vozu“ a převážený muž střet nepřežili.

Zdravotní sestra, která v sanitce také jela, utrpěla těžké zranění a byla okamžitě převezena do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Šofér kamionu byl s těžkým zraněním transportován do nemocnice v Ústí nad Orlicí.

Za uplynulých pět dní zahynulo na silnicích východních Čech pět osob. Další lidé byli těžce zraněni. Mezi nimi i čtyřletá holčička, která vběhla v pondělí odpoledne pod kola osobního vozidla v obci Nová Skřeněř na Novobydžovsku.

Těžké zranění utrpěl i jeden z řidičů automobilu, které se dostalo do hromadné nehody, k níž došlo včera ráno na Svitavsku. Tady se střetly dva osobní vozy a kamion. Na místo musel přiletět vrtulník.

Černým písmem se zapíše do kalendáře tento týden na silnicích východních Čech. Při čtyřech dopravních nehodách vyhaslo pět lidských životů. Dva z nich včera ráno mezi Rybnou nad Zdobnicí a Vamberkem.

Pětašedesátiletý řidič sanitky, který převážel pětaosmdesátiletého pacienta do nemocnice, v lesním úseku nedaleko za Rybnou nad Zdobnicí směrem na Vamberk začal přejíždět traktor a čelně se střetl s kamionem. Sanita měla přitom zapnutý maják. Šofér a pacient na místě zemřeli. Další dva lidé byli zraněni.

„Příčina nehody a míra zavinění budou předmětem dalšího šetření. Silnice byla od čtyř hodin ráno, kdy k nehodě došlo, až do jedenácti hodin uzavřena,“ sdělila rychnovská policejní mluvčí Alena Kacálková. Ovšem řidiči i poté museli být minimálně hodinu obezřetní, neboť dorazili ještě pracovníci Správy a údržby silnic, aby vozovku vyčistili. Na místě proto zůstali dopravní policisté, kteří okolní provoz zpomalovali.

Podle informací ze záchranné služby Královéhradeckého kraje, které sanitka patřila, patří tato nehoda k té nejhorší. „Bohužel, vždycky je jednou poprvé, v hradecké záchrance jsme takhle těžkou nehodu se smrtelnými následky dosud neměli,“ potvrdil ředitel Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje Jiří Mašek.

Sanitka byla zcela zdemolována. Škoda ještě nebyla vyčíslena, ale podle Maška je hodnota vozu bez přístrojů zhruba dva miliony korun. Kamion měl značně poškozenou levou přední část.

Tragická nehoda sanitky se stala již v červnu 2009 u Červeného Kostelce na Náchodsku. Sanitka, která rozvážela pacienty po dialýze, náhle vyjela do protisměru a narazila do mostku. Při nehodě zemřel jeden člověk, další zemřel později v nemocnici. Tři lidé utrpěli zranění. Náchodský okresní soud potrestal řidiče sanitky loni v září 18 měsíci vězení s podmíněným odkladem na tři roky.

Tragický týden na silnicích v kraji

-V úterý odpoledne došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám, při nichž zemřeli dva lidé. První havárie se stala nedaleko Lhoty pod Libčany na hlavním tahu mezi Hradcem Králové a Prahou. Střet nákladního a osobního vozidla nepřežil řidič „osobáku“. Podle prvotních závěrů vyšetřování nedal náklaďáku přednost. V druhém případě zase kamion srazil v Třebechovicích pod Orebem šestapadesátiletou cyklistku. Žena na místě zemřela.

- K další tragické nehodě došlo ve středu po 18. hodině mezi obcemi Litohrady a Domašín na Rychnovsku. Dvacetiletý řidič Škody Felicia zřejmě nepřizpůsobil rychlost povaze vozovky a svým zkušenostem, dostal smyk a narazil pravým bokem do stromu. Jeho o tři roky starší spolujezdec na místě zemřel.

Pavel Illich, Silvie Špryňarová