Obavy občanů

„Tahle zpráva mě určitě zneklidnila, protože sama mám malého syna. Když se to mohlo stát ve Zlíně, proč ne u nás,“ vyjádřila svou obavu Martina Kovářová z Rychnova nad Kněžnou. Městské úřady veřejnou zeleň kontrolují, to však nemusí bezpečnost zaručit úplně.

„Provádíme pravidelné kontroly a rychle reagujeme také na případné výzvy občanů. Ale dovnitř do stromu nevidíte,“ uvedla referentka Odboru rozvoje a investic v Kostelci nad Orlicí Markéta Černohorská.

Kontroly úřadů

Pracovníci úřadů provádějí kromě kontroly i menší zabezpečovací práce. „Zajišťují pravidelnou údržbu, prořezávání suchých větví a tak dále. K náročným případům voláme specializované firmy,“ vysvětlil vedoucí Odboru životního prostředí v Opočně Jaroslav Koudelka.

Úřady mají možnost vadné stromy odstranit. „Pokud hrozí akutní nebezpečí, strom je možné porazit ihned a příslušné orgány o tom uvědomit zpětně,“ dodala Černohorská.

Podobný osud nejspíš čeká vánoční strom v Opočně. „Uvažuje se o jeho odstranění. Strom není v ideálním stavu, navíc v blízkosti něj probíhaly zemní práce, které mohly poškodit kořenový systém,“ uvedl Koudelka.

Hasiči do podobných akcí nezasahují. „Odpovědnost za prevenci leží na městech. My zasahujeme pouze v případě reálného nebezpečí,“ uvedl za Hasičský záchranný sbor Jiří Václavík. Výjimkou bylo kácení stromů na Pelclově nábřeží v Rychnově nad Kněžnou v polovině ledna.

„Kácení je na zakázku města a měla by ho provádět odborná firma. My jsme se však domluvili, že to využijeme k nácviku, což se nám hodí při vichřicích a podobných živelných pohromách,“ uvedl v lednu Martin Kubíček, velitel směny rychnovských profesionálů.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ