Z hlediska letních nehod pod vlivem alkoholu byla letos nejhorší středa 4. července, kdy havarovali hned čtyři opilí. Čísla policejních statistik jako by naznačovala, že se toho dne někteří už připravovali na prodloužený víkend. Jedna z nehod se stala před sedmou hodinou ranní mezi Mladými Buky a Trutnovem, kde řidič seatu narazil zezadu do škodovky. Při dechové zkoušce se ukázalo, že sedl za volant, ačkoli měl 1,46 promile alkoholu.

Právě na Trutnovsku a Hradecku podnapilí řidiči bourali nejčastěji – na svědomí mají od začátku července shodně po sedmi nehodách. Na Náchodsku havarovalo pět, na Jičínsku čtyři a na Rychnovsku tři lidé pod vlivem alkoholu.

Právě na Rychnovsku však policisté naměřili jednu z nejvyšších hodnot alkoholu v krvi. Stalo se to po nehodě, kterou 2. července večer způsobil řidič vozu Jeep, když vjel u kruhového objezdu v Častolovicích do protisměru, a tam se nejdříve srazil s fordem a pak s fabií. Řidič fabie skončil se zraněním v nemocnici, jeho spolujezdec se poranil lehce.

„Policisté u jednatřicetiletého řidiče Jeepu naměřili v dechu hodnoty dosahující téměř tří promile alkoholu,“ uvedla po nehodě policejní mluvčí Magdalena Vlčková. Řidič navíc řídil, přestože měl soudní zákaz, a auto, kterým jel, si vzal bez dovolení jeho majitele.

Některé nehody byly poněkud kuriózní. Asi půl promile měl řidič superbu, který se v Jičíně pohádal s mladou spolucestující. Když se dívka rozhodla vystoupit za jízdy a otevřela dveře, řidič (41) strhl řízení a naboural do zaparkovaných aut.

Také silniční kontroly ukazují, že někteří řidiči jsou nepoučitelní. Třetí červencový víkend na Trutnovsku policie odhalila tři řidiče pod vlivem alkoholu a řidičku pod vlivem drog.

Nehody „pod vlivem“ se týkají i cyklistů. Senior ve Vlkově se snažil o otočku s elektrokolem, manévr však nezvládl a vážně se zranil. V dechu měl asi promile alkoholu.

Podle policie se však nedá hovořit o tom, že by v létě bouralo více opilých řidičů než jindy. „Během roku bývá počet takových nehod vyrovnaný,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Burýšková.