Příčinu zkoumá policie

Příčinu nehody zkoumají rychnovští policisté, pravděpodobně šlo o rychlou jízdu a předjíždění. Auta se srazila nedaleko Rychnova nad Kněžnou ve směru na Javornici. Pro další dva zraněné pasažéry přijela sanita, na místo přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby. Svědci nehody na místě odhadovali, že jeden z řidičů mohl jet i stopadesátikilometrovou rychlostí.

Předchozí obětí motorkář

Předchozí obětí tohoto týdne je pětačtyřicetiletý motorkář, který zahynul v neděli večer u Rybné nad Zdobnicí. „Při průjezdu pravotočivou zatáčkou se dostal do protisměru a ve smyku spadl na bok. Smýkající se motocykl čelně narazil do opelu, který zatáčkou projížděl. Vozidlo motocykl odrazilo a motocyklista se svým strojem zůstal ležet u kraje silnice,“ popsal nedělní případ Pavel Vymetálek z tiskového oddělení rychnovské Policie ČR.

Velká rychlost, únava či mikrospánek

Nehody posledního měsíce a půl se smrtelnými následky se nedají shrnout pod společnou příčinu. Figurují v nich, podobně jako v dalších méně tragických haváriích, velká rychlost nepřizpůsobená terénu a vozovce, únava či mikrospánek, špatné předjíždění, nedání přednosti v jízdě.
Tři osoby se zranily v pondělí kolem 21. hodiny na silnici I/11 v Týništi nad Orlicí. Na této trase dochází v regionu nejčastěji k tragickým dopravním nehodám, ale není to pravidlem, jak potvrzuje pondělní havárie se smutným koncem. Řidič nákladního fiatu zde chtěl odbočit na hlavní silnici a zřejmě přehlédl toyotu, která po ní jela ve směru na Třebechovice pod Orebem. „Řidič toyoty, nákladního vozu i jeho spolujezdec se lehce zranili. Škoda činí 250 tisíc korun,“ upřesnila následky tisková mluvčí rychnovské Policie ČR Alena Kacálková.

Pravděpodobně usnul

Tragická nehoda se stala na Rychnovsku také 16. května po poledni na silnici I. třídy v katastru obce Křovice. Sedmadvacetiletý řidič vozu Kia Carens, který jel na Dobrušku, pravděpodobně za jízdy usnul a najel na pravou krajnici. Poté sjel do příkopu, kde přední částí vozu narazil do betonové propusti. Při havárii byla usmrcena 77letá spolujezdkyně na předním sedadle, další 81letý spolujezdec utrpěl lehké zranění, řidič se těžce zranil. U řidiče byl nařízen odběr krve na případný alkohol. Škoda byla odhadnuta na 210 tisíc korun.
V polovině dubna zahynul jeden člověk na na silnici č. 11 mezi Petrovicemi a Třebechovicemi pod Orebem ve směru na Hradec Králové. Při předjíždění zde v lesním úseku havarovaly osobní vůz Citroën Xantia a dodávka Iveco, která narazila do stromu.
„Stres, spěch, všichni pořád někam strašně spěchají,“ nachází policejní mluvčí Alena Kacálková nakonec jednu společnou příčinu dopravních nehod, které končí smrtí pasažérů.
Přes alarmující údaje posledních dní patří Rychnovsko k regionům, které se v policejní statistice nehod a jejich smrtelných následků pohybují spíše na konci tabulky.