Pozdě k ránu havarovala opilá řidička u Sedloňova – patrně upadla do mikrospánku a najela do mostku, po čemž její vozidlo začalo hořet. Jiná mladá žena jela s necelými dvěma promile Vamberkem a s jaguárem se proháněl Česticemi řidič s necelým jedním promile v krvi.

Na vině je špatný odhad řidiče

„Když jako instruktorka sleduji při jízdě budoucí absolventy, není na nich poznat, zda se po zkouškách budou chovat na silnici ohleduplně nebo jako piráti,“ říká Jaroslava Sommerová, která provozuje autoškolu v Javornici. Vyvrací tím domněnku, že za zbrklost a chyby začínajících řidičů může nedostatečný výcvik instruktorů v autoškole. „Komisař při zkouškách sleduje styl jízdy budoucího řidiče, ty sebevědomé většinou nabádá k opatrnosti a těm, na nichž je znát nervozita, radí co nejvíce jezdit a získat při řízení jistotu,“ dodala Sommerová. Jinak je podle jejích slov velmi individuální, za jak dlouho po získání řidičského provozu je člověk spolehlivě schopen vyrovnat se na komunikaci se složitějšími situacemi.
Nejen řidiči, kteří si chtějí umazat takzvané trestné body, udělené za prohřešky proti pravidlům silničního provozu, se hlásí do školy smyku. To je příležitostí, jak získat jistotu a rychlost v rozhodování při nečekaných situacích. Zájemci mohou využít polygonu v Mostě nebo cvičiště ve Vysokém Mýtě.