Tentokráte do Dobrušky. Stalo se tak o půl páté odpoledne. Vrtulník letecké záchranné služby vzbudil opravdu velkou pozornost. Přistál totiž přímo uprostřed parkoviště na náměstí F.L.Věka v Dobrušce.

Důvodem byl náhlý kolaps dvaašedesátileté ženy na chodbě v přízemí budovy Městského úřadu – čp. 32 (podatelna a IC).

První pomoc poskytl strážník městské policie v Dobrušce Josef Weber, který své počínání popsal, jako by se jednalo o zcela běžný zásah: „Postupoval jsem úplně standardně. Paní jsem resuscitoval do příjezdu hasičů a záchranářů." Jeho kolega Radek Záleský však byl konkrétnější a řekl, že možná zachránil lidský život – pomoc, kterou strážník poskytl, byla totiž podle svědků opravdu profesionální.

K záchraně ženy vyjeli také místní profesionální hasiči. Ti byli na místo přednostně povoláni z důvodu, že mají ve své výbavě automatizovaný externí defibrilátor (AED).

Po příjezdu hasiči vystřídali strážníka v neodkladné resuscitaci, pokračovali v masáži srdce a následně použili AED přístroj. Po několika minutách na místo přijela záchranná služba, která si jednašedesátiletou pacientku převzala do své péče.

Hasiči vytyčili prostor na náměstí pro přistání vrtulníku Letecké záchranné služby Hradec Králové, který byl na místo také povolán.

Následně pomohli záchranářům s uložením pacientky do vakuových nosítek a jejím transportem do vrtulníku. V tu dobu byla žena již při vědomí.

(ehl)