Za prvních osm měsíců došlo v České republice ke 369 střetům vlaku s osobou, po těchto kolizích zůstalo 112 mrtvých.

Na druhém pólu se zřejmě nacházel čtyřiatřicetiletý muž ze Slovenska, který se rozhodl ukončit svůj život v neděli na trati mezi Opočnem Dobruškou.
„Viditelně se jednalo o sebevraždu. Muž si lehl na trať takovým způsobem, že nemohl uniknout,“ uvedl velitel kriminální služby rychnvoské Policie ČR Richard Chaloupka. Potvrdil to i další policista Okresního ředitelství rychnovské Policie ČR Pavel Vymetálek, který dojel na místo tragické nehody.

Motorový vlak na trati z Dobrušky do Opočna projížděl levotočivou zatáčku, strojvůdce okamžitě zapnul rychločinné brzdění i zvukovou signalizaci. Muž na kolejích jen zvedl hlavu a znovu si lehl obličejem k zemi. „Lékař na místě už jen musel konstatovat smrt,“ doplnil Vymetálek.

Muž, který pravděpodobně pochází z Košic, pracoval v královéhradeckém Kauflandu, údajně mohl mít potíže s financemi i osobním vztahem.

Strojvůdce nemá příliš velkou možnost podobné tragédii zabránit, i když si osoby na trati všimne včas. Potvrdil to tiskový mluvčí Drážní inspekce Českých drah Zdeněk Neusar: „V těchto případech, kdy je průměrná rychlost kolem šedesáti kilometrů za hodinu, strojvedoucí nemá šanci zastavit. Vlak brzdí několik set metrů.“ Dodal, že zavinění na straně železnice nebylo v tomto případě zjištěno.

Za prvních osm měsíců letošního roku došlo v České republice ke 369 střetům vlaku s osobou, po těchto kolizích zůstalo 112 mrtvých. Neusar dodal, že v průměru takto zahyne každoročně 200 osob.

Na Rychnovsku došlo k poslední smrtelné nehodě na železnici letos 1. května na trati z Doudleb nad Orlicí do Kostelce nad Orlicí – zastávka. Ranní vlak zde zachytil jednadvacetiletého mladíka. Přestože posádka soupravy o nehodě věděla, neposkytla ani nepřivolala mladíkovi žádnou pomoc. Ten po několika hodinách zraněním na místě podlehl. Česká dráhy s oběma zaměstnanci okamžitě rozvázaly pracovní poměr, policie obvinila bývalého strojvedoucího a průvodčího ze spáchání trestného činu neposkytnutí pomoci.

Jste opatrní na železnici, nebo chodíte po kolejích? Jaké máte zkušenosti?