Sníh a především zledovatělé silnice v obou krajích východních Čech přidělaly již od čtvrtečního večera starosti hasičům i policistům. Na komunikacích II. a III. třídy v Orlických horách byl dokonce vyhlášen kalamitní stav. Na Trutnovsku si nejspíš náledí vyžádalo jeden lidský život.

Za volantem dodávky Mercedes Benz Sprinter, která se čelně střetla s nákladním vozidlem Avia, zahynul pětadvacetiletý řidič. Druhý ze šoférů byl těžce zraněný. „V devět hodin ráno došlo k vážné dopravní nehodě na silnici mezi obcemi Čistá a Lánov. Na místo události vyjeli profesionální hasiči z Vrchlabí,“ uvedla mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

Oba muži zůstali zaklíněni v kabinách aut. Hasiči je museli vyprostit. Přes veškerou snahu lékařů a záchranářů však řidič dodávky svým zraněním podlehl, šofér avie byl letecky transportován do královéhradecké fakultní nemocnice.

Nejhorší situace však panovala na Jičínsku a Rychnovsku. „Náledí na menších komunikacích v okrese Rychnov nad Kněžnou komplikovalo jízdu nákladním automobilům, do některých úseků se nemohli silničáři s technikou dostat,“ uvedl mluvčí Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi. Kalamitní stav byl odvolán po 13. hodině. Silnice druhých a třetích tříd byly sjízdné jen s velkou opatrností. Avšak v úsecích Voděrady –Trnov a Sedloňov – Sněžné musely být úplně uzavřeny.

Na Jičínsku došlo hned brzy ráno k dopravní nehodě autobusu. Ten havaroval u obce Dolní Lochov. Silnice byla v místě nehody až do vyproštění vozidla neprůjezdná.

V okrese Hradec Králové se museli mít na pozoru šoféři především na Novobydžovsku a Nechanicku. Mezi obcemi Osice a Staré Ždánice museli silničáři kvůli ledovce uzavřít téměř pětikilometrový úsek. Ještě před tím v daném místě stačilo havarovat několik aut.

Zvýšený počet výjezdů v noci na čtvrtek a během včerejšího rána zaznamenali také záchranáři v Královéhradeckém kraji. „Výjezdů přibylo, především se jednalo o zlomeniny,“ potvrdil Jiří Mašek ze záchranné služby Královéhradeckého kraje.

V sousedním Pardubickém kraji se kromě náledí tvořily na silnicích v horských úsecích sněhové jazyky. Úplně uzavřena byla silnice I/34 od Hlinska směrem na Poličku. Na namrzlé vozovce uvízlo hned několik kamionů, které vytvořily v úseku více než devíti kilometrů kolonu.
Operační důstojníci ve všech okresech přijali desítky hlášení o dopravní situaci. Meteorologové varují, že tvorba ledovky hrozí až do neděle.