Bylo mu pouhých dvacet let. Den před osudnou událostí si ještě užíval oslavu narozenin. Pak stačilo jen několik málo vteřin, vysoká rychlost a námraza na silnici. Náraz do stromu neměl šanci přežít…

Svým životem doplatil v neděli mladík na Orlickoústecku na svou nezkušenost a především na rozmary počasí, které už od uplynulého víkendu ohlásilo příchod zimy.

„V autě byly tři osoby. Dvě z nich utrpěly zranění a byly převezeny do nemocnice. Řidiče ještě před příjezdem hasičů vytáhli obyvatelé okolní obce a jednotka u něj až do příjezdu záchranné služby prováděla resuscitaci. Po 30 minutách však lékař konstatoval smrt,“ popsala tragickou událost mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková.

Podle dosavadního vyšetřování vše nasvědčuje tomu, že mladíci se v Renaultu Clio řítili mezi Králíky a Červenou Vodou nepřiměřenou rychlostí a na zledovatělé vozovce dostali smyk.

Tato „adventní“ tragédie však nebyla jedinou ve východních Čechách. O život přišla i sedmašedesátiletá žena, kterou na přechodu v Hradci Králové přehlédla řidička Nissanu Qashqai. Dobrzdit na zmrzlé silnici už nestihla.

„Chodkyně byla převezena do fakultní nemocnice. Vážným následkům dopravní nehody však podlehla,“ uvedla policejní mluvčí Královéhradeckého kraje Ivana Ježková.

Meteorologové očekávali husté sněžení na východě Čech až do včerejšího odpoledne. Hasiči a policisté tak vyjížděli hned k několika desítkám případů. „Jen do dvou hodin odpoledne jsme byli přivoláni k jednadvaceti kolizím,“ vypočítala mluvčí hasičů Horáková.

Jednotky od samého rána vytahovaly z příkopů zapadlá nákladní a osobní vozidla, ale i autobusy. Nehody se staly například v úseku silnice za Hřebečským tunelem směrem na Moravskou Třebovou, kde havaroval kamion s návěsem a ještě do něho narazilo osobní auto, dále pak u Gruny, v Dolním Újezdu a v Radiměři.

„Další karamboly jsme zaznamenali na Chrudimsku v Trhové Kamenici, ve Vestci a Rohozné. Na Orlickoústecku hasiči odstraňovali následky havárie automobilů, které blokovaly provoz na silnici v Hrádku, Tisové,“ upřesnila Vendula Horáková.

V Královéhradeckém kraji nebyla situace tolik dramatická, přesto musely policejní i hasičské jednotky vyjíždět k bezmála desítce nehod a několika případům popadaných stromů. „Před polednem hasiči pomáhali vyprostit sypací vůz, který sjel do příkopu nedaleko UhřÍnova na Rychnovsku,“ uvedl operační důstojník hasičů Královéhradeckého kraje. Silnice vedoucí touto obcí se stala včera zakletou. Jen o několik málo hodin dříve museli hasiči ve stejném úseku pomáhat vytáhnout autobus a také odstraňovat spadlý strom.

Pozor si museli dávat řidiči především v horských oblastech. A i nadále budou muset. Meteorologové dnes očekávají zataženo až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Během dne by se měla oblačnost místy zmenšovat. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi osmi až pěti stupni Celsia pod nulou.

Ve středu by měly srážky opět nabývat na intenzitě. Místy hrozí v důsledku sněžení a čerstvého větru sněhové jazyky a závěje.

STATISTIKA NEHOD ZA UPLYNULÍ VÍKEND

KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ:
Počet nehod: 40
Lehké zranění: 9
Těžké zranění: 0
Úmrtí: 1
Způsobená škoda: 1 828 000 Kč

PARDUBICKÝ KRAJ:
Počet nehod: 32
Lehké zranění: 8
Těžké zranění: 2
Úmrtí: 1
Způsobená škoda: 1 790 000 Kč