"Cyklistka jedoucí směrem k Orlickému Záhoří po rovném klesajícím úseku silnice přejela z neznámých příčin do protisměru a upadla. Při nehodě utrpěla zranění, s nímž byla z místa letecky transportována do nemocnice. Vzhledem k okolnostem nemohla být na místě provedena dechová zkouška na přítomnost alkoholu, proto byl nařízen odběr krevního vzorku," informoval policejní mluvčí Miroslav Mervart.

Škoda na jízdním kole byla předběžně vyčíslena na 1 tisíc korun. Policisté na místě nezjistili technickou závadu. Příčina a další okolnosti, za kterých k nehodě došlo, jsou v šetření rychnovských dopravních policistů. Z prvotních zjištění vyplývá, že cyklistka neměla při jízdě nasazenou cyklistickou přilbu.

Policisté proto opakovaně apelují, aby cyklisté během jízdy přilbu využívali.

"Je sice povinná pouze do 18 let věku, ale ta jediná v případě nenadálých okolností chrání vaši hlavu. Jak sama skutečnost ukazuje, při úrazech hlavy hrozí bezpochyby ta nejzávažnější zranění. Neméně důležité je i správné použití takové cyklistické přilby, kdy musí být nasazena rovně a seřízena tak, aby ani v případě pádu z hlavy nespadla. Zásadní je také použití jistících pásek, které je zapotřebí spojit přezkou, tak aby pásky přiléhaly na hlavě podél čelistí a pod bradou jezdce," upozorňuje Miroslav Mervart.

Riziko skýtá rovněž nesprávné nasazení přilby. "Je zapotřebí užít i vhodné cyklistické oblečení, které chrání lidské tělo v případě pádu a zmírní jeho následky. Praxe ukazuje, že podstatná část dopravních nehod se stává poblíž bydliště, což může být způsobeno tím, že se člověk plně nesoustředí. Před jízdou si zkontrolujte stav brzd a jejich funkčnost, obzvlášť když se chystáte na delší trasu, kde vás může čekat strmé klesání. Absence brzd u jízdního kola může mít fatální následky, neboť na rozdíl od ostatních automatizovaných dopravních prostředků nejste chráněni oplechováním nebo dalšími bezpečnostními prvky," dodává policejní mluvčí.