Skupina čtyř motorkářů si včera v ještě krásném počasí vyjela z Hradce Králové na výlet. Na horské silnici mezi chatou Bedřichovka a Masarykovou chatou pak jeden z nich nezvládl stroj v zatáčce. „Jeho kamarád volal přímo nám, takže jsem u nich byl během asi pěti minut. Na místě nehody jsem zjistil, že kolegové se mu už snaží nějak pomoct," uvedl k výjezdu Jan Pochobradský, zasahující člen Horské služby Orlické hory.

Dvaadvacetiletý mladík ležel asi pět metrů od silnice a jeho silniční motocykl byl ještě mnohem dál v lese. „Ostatní motorkáři mi říkali, že zraněný chvílemi upadá do bezvědomí. Se mnou ale mluvil zcela normálně a stěžoval si na velmi silnou bolest v kotníku," popsal situaci Jan Pochobradský. Ihned tedy mladíka vyšetřil a nasadil mu na dolní končetinu vakuovou dlahu. Pro jistou mu nasadil i krční límec a zafixoval jej do vakuové matrace.

Kontaktoval také dispečink linky 155 Hradeckého kraje a ten k nehodě povolal sanitku Rychlé zdravotnické pomoci. „Pak jsme společně s ostatními motorkáři zraněného přenesli na silnici, naložili do auta a já jsem ho převezl k naší stanici v Deštném," doplnil Jan Pochobradský s tím, že zde pak mladíka přeložili do sanitky RZP z Náchodu, která jej dále transportovala do nemocnice v Hradci Králové.

„O příčinách nehody můžeme jen spekulovat, ale on sám nám řekl, že jí mohla být zřejmě prudká změna teploty vozovky. V pátek bylo ještě velmi teplo, asfalt byl vyhřátý, ale v místě nehody je výrazně chladněji a stín mezi stromy," komentoval okolnosti nehody Josef Hepnar, náčelník Horské služby Orlické hory. Dodal, že právě z těchto důvodů by měli motorkáři, ale například i cyklisté, v horských oblastech přizpůsobit rychlost a styl jízdy těmto okolnostem. (zr)