K hrozivě vypadající nehodě došlo ve středu po půl šesté ráno v katastru dobrušské části Běstviny. „Zasahujeme u nehody dvou osobních aut a jednoho nákladního na sil. I/14 mezi Dobruškou a Novým Městem n. M. Nákladní vůz je převrácený, komunikace zcela neprůjezdná. Událost se zraněním, hasiči museli využít i vyprošťovací zařízení,“ uvedli ve středu ráno hasiči na svém účtu na sociální síti X (dříve twitter).

Později informovali, že havarovala tři osobní auta a cisterna. 

Dopravu odklání policie, celkem tři zranění skončili v péči zdravotnické záchranné služby. Jednoho člověka museli hasiči z vraku vozidla vyprostit a do nemocnice ho přepravil vrtulník letecké záchranné služby.

Z místa nehody.Z místa nehody.Zdroj: HZS KHK

Těžké zranění utrpěla žena, která zůstala ve vraku zaklíněna. „Tři zranění, z toho jedno těžké si vyžádala dnešní hrozivě vyhlížející srážka cisterny a dvou osobních aut nedaleko Nového Města nad Metují. Na pomoc zraněným vyrazily tři posádky RZP spolu s lékařem ze základen v Náchodě a Opočně, vrtulník LZS a inspektor provozu. Nejvážnější zranění utrpěla žena, která po střetu zůstala ve vraku zaklíněna,“ sdělila Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje na svém facebooku.

Oprava mostu v Dobrušce na silnici I/14 míří do finále.
VIDEO: Další zpoždění. Oprava mostu na státovce v Dobrušce ale míří do finále

Záchranáři ženě už v průběhu vyprošťování museli poskytnout veškerou potřebnou léčbu. Ženu z vraku vyprostili hasiči a poté byla zraněná letecky transportována do traumacentra ve Fakultní Nemocnici Hradec Králové. „Ještě před startem ji záchranáři mimo jiné museli podat krevní transfuzi. Druzí dva účastníci nehody vyvázli s lehčími poraněními a po ošetření byli převezeni do nemocnice v Náchodě,“ doplnili záchranáři.

Jak dále informovali hasiči, nákladní vůz převážel chemickou látku. Kvůli charakteru látky zasahují hasiči v dýchacích přístrojích a dalších ochranných prostředcích: „Zasahuje i speciální technika – technický automobil chemický ze stanice Velké Poříčí, z centrální stanice Hradec Králové vyjel chemický kontejner a kontejner s nádržemi pro přečerpání ropných látek.“

Čelní střet dvou aut na silnici z Dobrušky na Opočno.
Čelní střet uzavřel silnici z Dobrušky na Opočno. Při nehodě se zranili dva lidé

Část převážené látky unikla z jedné poškozené cisterny do okolního prostředí, další opatření řeší hasiči s orgány ochrany životního prostředí.

„Tahač s návěsem byl ve spolupráci se specializovanou firmou převrácen zpět na kola a zbytek chemikálie byl přečerpán do náhradní cisterny dopravce. Místo zásahu bylo následně předáno firmě, která bude provádět sanaci silnice i půdy v místech, kde došlo kvůli úniku ke kontaminaci,“ informovali ve středu večer hasiči na facebooku.

Osobní auta je odkláněna z Dobrušky na kruhovém objezdu směrem na Ohnišov. Objízdná trasa pro nákladní vozidla vede ve směru od Rychnova nad Kněžnou tak, že před Dobruškou jsou odkloněna na Opočno, dále mohou využít objížďku přes Dobrušku-jihozápad ve směru na Pulice a Bohuslavice. Podle portálu dopravniinfo.cz objížďka potrvá až do čtvrtečních 9 hodin. Důvodem je odbagrování kontaminované zeminy v okolí nehody.

Zdroj: HZS KHK