Obyvatele Orlických hor a řidiče projíždějící krajem znepokojil sesuv skalního masivu, který znemožnil průjezdnost silnice mezi Kounovem a Deštným v Orlických horách. Pád skály na vozovku zatarasil jeden jízdní pruh, nicméně nikoho neohrozil na zdraví.

Do Deštného přes Bačetín
„Krajští silničáři po dohodě s policií, hasiči a silničním správním úřadem rozhodli, že silnice bude muset zůstat v tomto úseku uzavřená,“ potvrdil tiskový mluvčí Krajského úřadu Královéhradeckého kraje Imrich Dioszegi opatření přijaté v zájmu bezpečnosti. Řidiči se mohou do severní části Orlických hor dostat jen objížďkou přes Bačetín, Bystré a Sedloňov.

Nestabilní skalní masiv, jehož hmotnost se odhaduje na několik desítek tun, nezasahuje přímo do silnice. Jeho zřícená část při pádu prorazila i dřevěnou zábranu a zasypala část silnice. „Na komunikaci se budou provádět odborné odklízecí práce od příštího pondělí, podstatná je stabilizace svahu, na který bude dohlížet geolog. Ten včera místo navštívil a podle jeho posudku se bude dále postupovat,“ popsal řešení závažné situace Dioszegi. „Během druhé poloviny příštího týdne bude známo, dokdy bude uzavírka komunikace platit,“ doplnil Dioszegi.

Nutná rekonstrukce

Silničáři odhadují, že rekonstrukce spojená se stabilizací celého svahu by mohla vyjít až na několik milionů korun. „Vozovka číslo II/309 vedoucí k obci Deštné patří mezi krajské komunikace 2. třídy a finanční zajištění rekonstrukce je tedy na odpovědnosti Královéhradeckého kraje,“ upřesnil Michal Novotný za Správu a údržbu silnic. V příštích dnech se rozhodne, jak stabilitu svahu zajistit – mezi dalšími způsoby řešení přichází v úvahu opěrná zeď. (ira)