Každou minutu totiž stoupá vnitřní teplota v autě o pár stupňů. Do čtvrt hodiny tak může teplota dosáhnout sedmdesáti stupňů Celsia. Lidé se ochlazují odpařováním potu, což u zvířat nefunguje.

„Ani lehce pootevřené okénko nedokáže nárůstu vnitřních teplot nijak výrazněji zabránit. Lidé by si měli uvědomit, že i deset minut, kdy si člověk odskočí nakoupit, může být pro zvíře  smrtelné," uvedla Eva Čížková, mluvčí hradeckých strážníků.

Ochlazujte zvířata

Pes tak mohl žít, kdyby se jeho majitel  držel několika doporučení. „Je to stejné jako s dětmi. Pokud je to možné, tak zvířata v autě vůbec nenechávejte. V případě, že v autě nemáte klimatizaci, tak je lepší v horkých dnech zvířata nevozit. Když je pejskovi teplo, tak ho pusťte do vody nebo ho namočte. V nutných případech zvíře raději odvezte na veterinu," poradila veterinářka Milena Martincová z kliniky ZooVET.

Nebojte se zavolat

Lidé ke svému okolí lhostejní nejsou. „Každý rok máme spoustu volání, které se týká zvířat i dětí zavřených ve vozidlech. Bohužel se často setkáváme s tím, že když najdeme rodiče, tak se na nás osočí, že je otravujeme. Neuvědomují si, že jim pomáháme," svěřila se Eva Čížková. Dodala, ať se lidé nebojí volat, pokud uvidí v automobilu zavřené zvíře či dítě.

Majitelé by si také měli uvědomit, že mohou být potrestání nejen případnou smrtí svého mazlíčka, ale pokud policie případ vyhodnotí jako týrání zvířat, může skončit až na dva roky za mřížemi. „Pokud má zvíře trvalé následky nebo uhyne, tak je sazba ještě o rok vyšší," potvrdila Lenka Burýšková, mluvčí královéhradecké policie.

Řidiči by proto měli přemýšlet, jestli je nutné zvíře s sebou vézt, případně jej nechat v zaparkovaném automobilu. „Nikdy nevíte, která situace vás zdrží a jak dlouho bude zvíře v autě zavřeno nebo jestli vydrží stín ze stromu, pod kterým jste zaparkovali," dodala Eva Čížková.