Jak se nakonec ukázalo, jednalo se o cvičení záchranářů. „Nyní jsem dostal zprávu z operačního střediska, že Horská služba zveřejnila informaci o tom, že celá akce byla ostrým cvičením,“ konstatoval tiskový mluvčí policie Trutnov Jiří Prouza.

Podle prvních informací měla lavina spadnout v oblasti údolí Bílého Labe v nepřístupném terénu a zasypat tři lidi, z nichž jeden měl přivolat pomoc. Na místo měli zamířit záchranáři ze Špindlerova Mlýna, Pece pod Sněžkou a Jánských Lázní. Turisté se prý pohybovali mimo značenou trasu a navíc v lavinovém poli. Informaci také opakovaně potvrdili i někteří členové Horské služby Krkonoše.

Od začátku okolo informace o lavině však panovaly zmatky, protože shodou okolností se v úterý konalo ve Stříbrné Bystřině poblíž Luční boudy cvičení lavinových preventistů. „Dostal jsem zprávu z dispečinku, že se koná cvičení Horské služby. Informovali se na možnost eventuálního vzletu vrtulníku, to se ale děje zcela běžně,“ potvrdil Jiří Mašek, zdravotnický náměstek ZZS v Hradci Králové.

Tisková mluvčí Správy Krkonošského národního parku Alena Drahná potvrdila, že Horská služba má na termín od 2. do 4. března povoleno od ochranářů krkonošské přírody provádět výcvik v lavinových polích, a to bez upřesnění lokality. „Jestli jde ve Špindlerově Mlýně souhrou nešťastných okolností o skutečný pád laviny, nemohu však potvrdit ani vyvrátit. Podle lokality, kde měla údajně lavina spadnout, jde rozhodně o oblast s častým výskytem pádu sněhových lavin, kde by se lidé vůbec neměli pohybovat,“ řekla Deníku Drahná.

Cvičení se dopoledne zúčastnilo 15 lavinových preventistů horské služby z celé republiky. Na vybraném svahu, kde síla sněhu dosahovala až 3,6 metru, kopali ve dvoučlenných skupinách dva metry široké a dva metry hluboké otvory, ve kterých pak měřili teplotu sněhu, jeho vlhkost, tvrdost a strukturu sněhu. Ten totiž během celé zimy vytvoří několik vrstev a právě podle získaných poznatků horská služba stanoví stupeň lavinového nebezpečí.

V Krkonoších platí poslední dny třetí stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice značící lavinové nebezpečí, který představuje značné nebezpečí. Před 14 dny bylo dokonce lavinové nebezpeční na stupni čtyři (vysoké nebezpečí). Momentálně je na hřebenech až 140 cm sněhu.

Podle informací Horské služby, které jsou dostupné webových stránkách, se jedná o nejzrádnější situaci. Vlivem oteplení popřípadě dešťových srážek se zvyšuje riziko sesuvu lavin, a to především v odpoledních hodinách. Působením silného severozápadního větru byl sníh přemísťován z náhorních plošin do většiny lavinových svahů a žlabů , kde je uloženo větší množství sněhu. Nedoporučuje se vstupovat na svahy o sklonu nad 35 stupňů. Túry vyžadují už zkušené posouzení, přesahující běžné zkušenosti, možnosti jednotlivých túr jsou omezené.

Úterní eventuálně uvolněná masa sněhu v Krkonoších by nebyla první první, která si vyžádala zásah členů Horské služby na pomoc lidem. Lavina, která spadla v pátek 26. prosince 2008 o půl druhé odpoledne v oblasti směrem od Luční boudy do Obřího Dolu u Červenkovy muldy, si, bohužel, vyžádala dokonce lidský život. Na podchlazení zemřela v nemocnici šestatřicetiletá skialpinistka z Prahy, která byla více než tři hodiny zasypaná v hloubce jeden a půl metru.

Dvě ženy a muž se koncem roku vydali na skialpinistických lyžích z Výrovy boudy na Luční boudu po zimní cestě. Na rozcestí pod kapličkou se rozhodli, že odbočí z trasy a vědomě vstoupili do zakázaného směru k Červinkově muldě, i přesto, že zde hrozil druhý stupeň lavinového nebezpečí. Při zdolávání traverzu došlo k uvolnění laviny, která je strhla do Svatopeterského údolí. Dvojici zasypaných skialpinistů hledalo několik desítek záchranářů. Největší štěstí měla tehdy čtyřiatřicetiletá žena, kterou masa sněhu nezasáhla, a proto byla schopna okamžitě zavolat mobilním telefonem pomoc. Po deseti minutách k neštěstí vyrazili členové Horské služby ze Špindlerova Mlýna, kterým se z těžce přístupného místa podařilo vyprostit částečně zasypaného dvaatřicetiletého muže. Ten byl ihned převezen na vyšetření do nemocnice.Na záchraně ženy pracovalo na šest desítek záchranářů z Vrchlabí, Strážného, Pece pod Sněžkou, Janských Lázní a Černého Dolu. Velký kus práce odvedli lavinoví psi. Na místě asistovaly vrtulníky soukromé záchranné společnosti z Liberce, záchranné služby z Hradce Králové a letky Ministerstva vnitra z Prahy. V době záchrany ukazovala rtuť na teploměru –13 stupňů Celsia. Podle informací náčelníka HS Krkonoše Adolfa Klepše byla výška odtrhu prosincové laviny zhruba půl až jeden a půl metru, délka dráhy laviny 700 až 800 metrů, šířka odtrhu 150 metrů a v nejširším místě měřila lavina 150 metrů.

(mj, top, jm)

Galerie:

AUDIO: Podle ředitele královéhradecké záchranné služby Ladislava Žabky šlo o ostré cvičení Horské služby

Foto: Cvičení Horské služby 3. března 2009