Zatím tady totiž převládá generace rodičů, která proti němu získala obranné látky ještě za komunismu, kdy Tě chtěl odtud vypudit Děda Mráz, co přijížděl ze Sibiře se spřežením, okopírovaným od sobů Santa Clause do posledního cvočku na postroji.

Dneska tady ovšem touhle dobou skotačí po globalizovaných obchoďácích Santa Klausovy klony přímo v zástupech, takže ta rozhodující bitva nás teprve čeká. 
A to v zemi, kde se k víře v boha hlásí jen každý pátý!

Přesto si myslím, milý Ježíšku, že nemáš tak špatné vyhlídky, jak to vypadá. Předně máš na své straně Moravany, kteří jsou na tom co do věrnosti víře asi stejně jako v sousedním Rakousku. A pak, víš, ani my tady v Čechách vlastně nejsme kovaní ateisti. Každý druhý Ti tady řekne, že přece jen věří v něco, co lidi přesahuje. „Něcisti" jim trefně říká páter Tomáš Halík.

A ještě říká, že mu dnešní svět připadá jako vyprázdněný vinný sud, který ale stále voní po dobrém víně. Takže i kdyby byla stokrát pravda, že tady není už ani kapka ryzí víry, zůstává tu vůně boha, která lidi přitahuje. Natolik, že za ní o Vánocích jdou i do kostela. Tohle Halíkovo kázání je staré šestnáct let. Po bohu, milý Ježíšku, voní Česko dodnes. Neboj se. Nedáme Tě!

Komentář si můžete poslechnout na www.denik.cz/rakusanova