Když minulý týden karavan mobilního očkovacího týmu započal své turné po Královéhradeckém kraji, už měl své zkušenosti s protesty z jiných míst. Takový křest ohněm, jakým prošel hned na své první zdejší zastávce ve Vamberku, ale nečekal.

„Lidé se u nás zastavili a chtěli se hádat. Nadávali nám velmi vulgárně. Křičeli, že jsme Mengeleho zm*di, vražedníci, že by nás měli postavit ke zdi,“ líčila horké páteční chvilky Kamila Zouharová z mobilního očkovacího týmu ze společnosti Podané ruce z Brna, která zajišťuje provoz očkovacího kamionu.

Někoho možná napadne, že mobilní očkovací tým měl tu smůlu, že do městečka pod Orlickými horami dorazil shodou okolností v den zahájení výstavy Pivovary a hospody ve Vamberku a někdo se jí snad nechal unést natolik, že ochutnávku regionálních piv zahájil dřív, než byla součástí slavnostní vernisáže. Nebo šlo o okamžitý zkrat těch, kteří už toho všeho mají dost a nablýskaný očkovací karavan je jen vyprovokoval k „akci“?

Lidé jsou z covidové doby deprimovaní. Nedůvěra pak pramení z chaosu, někdy až absurdních opatření, z jejich dopadů. Ze zkušenosti, že vládě se několikrát řešení kritických situací vymklo z rukou a nakonec nedokázala velké množství lidí přesvědčit o tom, že by se měli nechat očkovat.

Byl však takový projev nesouhlasu ve Vamberku opravdu nutný? A mířil na správnou adresu? Určitě ne. Každý má právo na svůj názor, ale ventilovat ho lze i jinak, v klidu a nebýt přitom za hulváta. Nadávat sprostě zdravotníkům, kteří jen dělají svou práci, ušilo Vamberku z ostudy kabát.