Odpověď je snadná - po tomto postupu někdo zažádal a druhý schválil - a to změnu termínu okresního kola turnaje Mc Donald´s Cupu. Přišel totiž na řadu typický český postup - ve prospěch silnějšího. Anebo že by “cestou menšího odporu“? Termín byl totiž totožný s termínem turnaje okresních výběrů. Oni by asi “dominantní“ školy v okrese, ze kterých jsou chlapci hrající za okresní výběr, neunesly to, že by za jejich družstvo ve ŠKOLNÍM turnaji nemohli hrát “zlatí hoši z výběru“ a tím by se jejich šance třeba o něco snížily. V zástupu ve velkých školách čeká dalších 10 až 15 chlapců , kteří by mohli klidně “zaskočit“, nemyslíte? A tak “zlatí hoši“ budou hrát fotbálek hned dvakrát, zase vyhraje jedna ze škol, kde výběr je prováděn na základě fotbalových úspěchů na soutěžní úrovni. Někdo však díky tomuto rozhodnutí nebude hrát vůbec. Ono totiž není snadné naplánovat účast na takovém turnaji ve škole, kde je celkem 13 až 15 chlapců v požadovaném věku, když každý jistě pochopí, že ne všichni umějí hrát fotbal. A pak se někdo týden před konáním rozhodne a změní termín. Tato změna pak značí, že hráči ze Základní školy Přepychy se na turnaji neobjeví.

Nechápu, proč by pevně daný termín nemohl být zachován. Prostě by někdo hrát nemohl. To se stává. Ale byl by to ten, koho se týká uvedený postup, tedy jistě radostná událost a příležitost zahrát si špičkový fotbal. Takto to “odnesou“ nezainteresovaní na postupu výběru, který je nominován Okresním fotbalovým svazem, kdežto turnaj McDonald´s Cup je pořádán Asociací školních sportovních klubů. Mrzí mne, že jsem u sebe neměl fotoaparát ve chvíli, kdy jsem klukům ze ZŠ v Přepychách říkal, že nebudeme na turnaji hrát a hlavně proč. Brečeli a já se jim nedivím, protože se celý rok těšili, že budou reprezentovat svoji školu. A někteří naposledy. Přitom věděli, že díru do fotbalového světa neudělají, protože všichni počítali s tím, že bude hrát každý , kdo umí kopnout do míče . Tedy i prvňáci společně s páťáky.

Takže přeji všem fotbalistům z postupujícího okresního výběru, aby si užili ty dva fotbalové turnaje. Naši kluci nebudou hrát ani jeden. A učitelům pak přeji, aby při plné sestavě, vybrané z desítek dětí, měli ze hry alespoň dobrý pocit.

Závěrem: doufám, že se nedožiji doby, kdy se termín nějakého školního turnaje bude měnit proto, že nějaký tělocvikář z “dominantní“ školy v okrese bude nemocen nebo bude slavit narozeniny… Petr Mach