JIŘÍ VÁCLAVÍK
vyšetřovatel rychnovských hasičů
Ne, nepostačí. Zrovna tak mne neuspokojí případné předčasné volby, které stejně nic neřeší. Je na čase, aby došlo k razantním změnám v politickém systému, zákonech i smýšlení lidí. Měli bychom se zasadit za vymýcení různých lobbistů, odchod lidí parazitujících a přiživujících se na státu, stanovení přísných trestů za korupci, důsledně požadovat dodržování práva, ukončení udělování trafik, regulovat členství v dozorčích radách apod. Kdy jindy, když ne teď.
Verdikt: NE

PAVEL ŠTĚPÁN
vedoucí Společenského centra v Dobrušce
Při této otázce mne napadá jen jedno slovo – všechno. Současná situace je neudržitelná, ale na vícero místech. Nejen ve vládě. Když z hrnce odebereme vršek, stejně nevíme, co napadalo na dno. Normální smrtelník už se v těch souvislostech snad ani nemůže orientovat. Vzpomínám si na jednu knihu, která popisovala to, jak gubernátoři v Rusku kradli. Už ani neměli přehled o svém majetku, prostě ty zlaté pruty jen naházeli za postel. I u nás už je soudnost ta tam. Je nepochopitelné, že plukovník rozvědky může někoho šmírovat. V životě jsem potkal spoustu válečných veteránů a ti si třeba v uniformě nedali ani pivo, jak měli vyvinutý smysl pro čest. Očista české společnosti by měla být maximální. Výměna premiéra je tak pouze kosmetickou změnou. Miroslavu Němcovou, kterou jinak uznávám, lituji, protože si myslím, že ta nová role ji jenom poškodí. Na místě by byly předčasné volby, jenže těch se teď ODS bojí jako čert kříže. Její vedení si je vědomo toho, že mnozí voliči nebudou volit podle svého politického přesvědčení, ale budou chtít pravicové politiky potrestat. Přestože tím možná někteří potrestají i sami sebe.
Verdikt: NE

FRANTIŠEK KINSKÝ
majitel Nového zámku v Kostelci nad Orlicí
Myslím, že jsme se opět, jako velmi často, stali obětmi lovců senzací, novinářů. S tím množstvím informací, které máme, nevystačíme na první stránky novin déle než jeden týden a to už bude pěkně nastavovaná kaše. Nestalo se nic jiného, co já z novin vím, že na pana premiéra praskla nevěra. A pozor, každý přehlédl, že pan premiér již dříve veřejně oznámil, že se se svou dosavadní ženou rozvádí. Politickým skandálem je, že vojenské zpravodajství pracuje na objednávku kariérní mzdové účetní, jistě schopné, která rozbalila své ženské přednosti a okouzlila pana premiéra. To malér je, a za ten se odstupuje právem. A „uplácení poslanců"? Víme, kolik takových kšeftů už bylo uzavřeno a realizováno, bez povšimnutí novinářů? Desítky, ne-li stovky. Pokud policie neobjeví nic víc a státní zástupce bude chtít příslušné poslance postavit před soud, neskončí to jinak než osvobozujícím rozsudkem a nad celým případem se zavře voda. Tím, co jsem výše řekl, neznamená, ani v nejmenším, že to schvaluji. Naopak ze srdce odsuzuji, a bylo by skvělé, kdyby se policii povedlo odhalit všechny podobné kšefty, korupci a bezostyšné okrádání, ale obávám se, že se tak nestane. Proto jsem možná, takový jakoby „smířlivý". Předčasné volby chce opozice, která cítí velkou šanci a nechce se jí čekat rok na řádné volby. Koalice volby nechce a ještě rok chce vládnout. Jak? To je otázka do jiné diskuze! Vše bude záležet na dalším handlu s nezařazenými poslanci. A ruku na srdce, už jste někdy viděli, že by si kapři sami vypustili rybník?
Verdikt: NEVÍM

Většina porotců se přiklonila k tomu, že výměna premiéra je jen kosmetická změna, která je za dané situace nedostatečná. Jeden porotce situaci odsuzuje, ale ve volbách řešení nevidí.