„Kdyby protlačili ještě EET, tak jsme zkrachovali všichni. Je to cílené na to, aby se veškeré tyto služby zlikvidovaly, a s nimi skončí i dodavatelé. Je to řetězec, který se roztrhne a přestane fungovat,“ tvrdí Jaroslav Socha z Týniště nad Orlicí, který v oboru brašnářství a opravě obuvi podniká už třicet let.

Od začátku pandemie musel zavřít už potřetí. „O kompenzace jsem žádal, hlady neumřeme, ale asi nás to nezachrání,“ říká.

Absurdní se pak zdá být opatření, které na jedné straně dovoluje prodej dětské obuvi, zatímco ostatní mají smůlu. A to včetně té nejohroženější skupiny - důchodců.

Nejednomu z nich teď také vězí obuv v opravnách. Někteří ševci se je strachují vydat. Bojí se udání. V opatřeních totiž vládne chaos a vyznat se v tom, co je a co není dovoleno, není lehké.

Lyžaři berou útokem svahy na polské straně Orlických hor
Jedou! Lyžaři berou útokem svahy na polské straně Orlických hor

A příliš jasno do toho nevnáší ani odpověď přímo z ministerstva průmyslu a obchodu: „Opravny obuvi nesmí poskytovat služby zákazníkům v provozovnách. Mohou však přijímat a vydávat zakázky mimo provozovnu, např. z okénka.“

Že takový živnostník nemá okénko? Nevadí, ať si ho probourá. Anebo se může pořádně nabalit, uvařit si horký čaj a zákazníky může přijímat u verpánku na ulici.