Traktory ve čtvrtek vyjely na protestní jízdu napříč Královéhradeckým krajem. Středně velkým a velkým zemědělským podnikům se nelíbí, že by měly být při rozdělování dotací - takzvaných přímých plateb v letech 2023 až 2027 oproti malým zemědělcům znevýhodněny. Kvůli podmínkám, které nová vláda změnila.
Farmáři mluví o protestech jako o nátlaku agrobaronů, šéfové větších zemědělských společností zase o tom, že chtějí jen férové podmínky a aby se zástupci jejich organizací vláda jednala. Doposud se tak prý nestalo.
"Mám pocit, že si mezi ministerstvem zemědělstvím a pětikoalicí problém přehazují jako horký brambor," tvrdí ředitel zemědělské společnosti Zdobnice Josef Dušek.
Na Rychnovsku podniká dost středně velkých zemědělských podniků, které se zabývají i živočišnou výrobou. Právě na tyto produkční zemědělce nové podmínky dopadají nejtvrději.
Na počátku toho všeho stál Agrofert a kolotoč, který se rozběhl kvůli neoprávněnému čerpání dotací firmami z tohoto holdingu.
Podle Zbyňka Myšáka, ředitele společnosti ZOPOS Přestavlky, by se středně velké podniky nyní mohly stát oběťmi pomyslného honu na čarodějnice: "Záměr je postihnout největší zemědělce, zejména Agrofert, ale tady se kácí jeden velký strom, přičemž se pokosí celý les."
Malí farmáři si jistě zaslouží podporu, ale proč vláda nejednala se všemi stranami? Heslo: O nás bez nás! bylo slyšet několikrát už za premiéra Babiše a určitě není dobrou vizitkou pro novou vládu, že tuto chybu zopakovala hned na začátku svého působení. Je třeba si vyslechnout všechny a hledat cestu. Bez konstruktivního dialogu cesta k uspokojivému řešení, jak pro malé zemědělce, tak pro ty středně velké, nepovede.