VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kuříková: 'Demokracie nese určitá negativa'

Královéhradecko /NEUŠLO NÁM/ - Ve čtvrtek odpovídala na dotazy čtenářů Veronika Kuříková z katedry kulturních a náboženských studií Univerzity Hradec Králové.

14.10.2011
SDÍLEJ:

Veronika Kuříková z Katedry kulturních a náboženských studií na hradecké univerzitě během on-line rozhovoru Hradeckého deníku.Foto: Deník/ David Taneček

On-line rozhovor

Zajímal by mě váš názor na udělení čestného občanství Hradce Králové Wonkovi, názory na něj jsou různé. Zaslouží si občanství? (Helena J.)
Přestože se názory na udělení čestného občanství Hradce Králové Pavlu Wonkovi různí, osobně si myslím, že je tento krok pozitivní. Pan Wonka byl jedním z mnoha odpůrců komunistického režimu, který své názory zaplatil vlastním životem. Takového postoje si i dvacet let po pádu tohoto režimu musíme vážit a udělení čestného občanství je tedy adekvátním připomenutím si nejen Wonkova postoje, ale odkazuje i na další, kdo se v té době nebáli svůj názor projevit a proti režimu se postavit.

Poslední dobou se v Hradci mluví o Wonkovi, ale určitě není jediným politickým vězněm tady v Hradci Králové. Kolik dalších takových osob v našem městě je a jsou k nim nějaké zajímavé příběhy? (zvědavec)
Máte pravdu. Pavel Wonka nebyl jediný, kdo byl v Hradci Králové vězněn z politických důvodů. Již na počátku 50. let zde probíhaly inscenované soudní procesy, které poslaly do vězení mnoho desítek lidí. Každý z osudů je nesmírně zajímavý. Za všechny mohu zmínit odsouzení akademického malíře Otakara Číly v roce 1950, který byl souzen v procesu bezprostředně navazujícím na proces s dr. Miladou Horákovou v Praze. Čílova rodina byla komunistickým režimem, stejně jako mnoho dalších jiných rodin, celá desetiletí stíhána a její osud jistě stojí za pozornost.

Rozčiluje mě, že dnešní mládež ví tak málo o tom, co se dělo za minulého režimu za zvěrstva. Podle mě se o tom málo ve školách mluví, mělo by být i více dokumentů, které by se těchto témat týkaly. Co si o tom myslíte vy? (Martin Kočí)
Přestože se o komunistických zločinech doposud na školách nemluví v takové míře, v jaké bychom si představovali, existují programy, které je studentům zejména středních škol přibližují. Velkou zásluhu na tom má paní Hana Truncová, která se svými spoluvězni a spoluvězeňkyněmi z 50. let pořádá přednášková turné, na nichž studenty s praktikami komunistů seznamuje. Vedle toho má Ústav pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu několik projektů zaměřených na vzdělávání studentů, pedagogů i široké veřejnosti. Dokumentů i programů tedy existuje dostatek a stále přibývají. Problém možná spočívá v určitém nezájmu o toto téma, i když není možné takové tvrzení předkládat paušálně.

Nepřijde vám jako ostuda, že dvaadvacet let po listopadových událostech tu stále jsou komunisté jako platná a silná politická platforma? (Dita)
To samozřejmě ostuda je. Strana, která má na svědomí téměř 300 popravených, desetitisíce vězněných a statisíce pronásledovaných tzv. na svobodě, nemá na politické scéně své místo.

Domníváte se, že idea sametové revoluce a následné vypořádání se s trýzniteli a soudruhy minulého režimu bylo správné? Nevedly by třeba drsnější kroky k eliminaci komunistické strany, která má dnes slušné preference? (Marcel)
Postup při vypořádávání se se zločiny minulosti nebyl po sametové revoluci šťastný. Přílišná benevolence v důsledku nevedla ani ke zřetelně zaznivšímu morálnímu odsouzení komunistických zvěrstev. Nikdo z politických vězňů neměl a nemá zájem na tom mstít se. Přesto ale měli být ti, kdo se podepsali na jejich životech, souzeni a odsouzeni. To by jistě vedlo i k eliminaci komunistické strany, ne-li k jejímu zákazu, což by byl mnohem adekvátnější postup.

Považujete demokracii za optimální formu vládnoucího systému? Nepoužívá rovněž v určité rovině principy ostatních mocenských zřízení? (Libor)
Demokracie je pravděpodobně jednou z možných nejlepších forem společenského zřízení, přestože s sebou nese určitá negativa. Záleží na zodpovědnosti každého jedince, jakou podobu bude demokracie v jeho státě mít.

Jak se díváte na dnešní politickou scénu a co si myslíte o praktikách, které používají současní politici? (Viktor)
Obávám se, že se současná politická scéna nijak neodlišuje od těch jiných. Politika je řemeslo jako každé jiné. Buď je řemeslník poctivý a slušný nebo ne. Pravdou je, na ty, kdo jsou slušní méně, je paradoxně více vidět a více se o nich hovoří. Zatím jsme se nenaučili hledat pozitiva, ale pouze negativa.

Kompletní znění čtvrtečního on-line rozhovoru s Veronikou Kuříkovou najdete na tomto odkazu.
14.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stanislava Preclíková.

Skibobisté jsou v plné přípravě

Navštivte svou okresní redakci Deníku, kde najdete formulář pro vaše přání.

Vaše přání může zaznít v chrámu ve Vídni

Hlasujte o gól roku 2017

Královéhradecký kraj - Královéhradecký krajský fotbalový svaz ve spolupráci s Deníkem vyhlásil soutěž O nejkrásnější gól roku 2017.

Hvězdné války obsadily kina i špindlerovské ledárium

Královéhradecko, Špindlerův Mlýn - Desetičlenná skupina sochařů z Česka a Slovenska buduje na špindlerovské Pláni ledový kosmický chrám, inspirovaný Hvězdnými válkami. Projekt schvaloval vlastník práv, filmové studio The Walt Disney Company.

Originální ozdoby podle Alfonse Muchy

Královéhradecko, Jičín /FOTO/ - V jičínské provozovně vánočních ozdob vznikají umělecká díla.

Nový seriál Deníku: Posílejte fotografie fotbalových týmů

Rychnovsko - V plném proudu je nový seriál Deník nám fandí, během něhož v novinách budeme postupně každé pondělí představovat fotbalové celky od nejmenších až po dospělé.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT