"Šílence je třeba izolovat," pronesl prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na adresu Putina poté, co rozpoutal válečný konflikt na Ukrajině. Jaké překvapení a prozření od hlavy našeho státu! Jeho projev ale přišel s křížkem po funuse.

Invaze začala, lidé umírají a tento konflikt se netýká jen Ruska a Ukrajiny. Zasáhne do života každého z nás. Lidé, kterých se to nejvíce týká, jsou i mezi námi, sousedi, kolegové, kteří se nyní obávají o osud své země, svých blízkých a dostávají povolávací rozkazy.

Laxnost, proputinovské postoje našeho prezidenta v minulých letech, neustálé vyvolávání konfliktů v zahraničněpolitických otázkách mezi jím a vládou spíš svědčí o tom, že se v těžké izolaci vůči tomu, jak si Rusko počíná, ocitl on sám. Jeho odsuzující projev měl přijít daleko dřív. Možná i taková zrníčka Putina zřejmě utvrdila, že si může dovolit vše a nikdo ho nezastaví.

Ilustrační foto
Lůžka v nemocnicích i ubytování pro uprchlíky. Kraj začal s pomocí Ukrajině

"Nejde mu o Rusko ani o lidi. Záleží mu jen na sobě samém a je mu jedno, jakou cenu za to všichni zaplatí." nebo: "Okupaci Ukrajiny odsuzuji a nikdy by mě nenapadlo, že se něčeho takového v civilizované Evropě dožiju. Jde z toho všeho strach," reagují lidé i na Rychnovsku. I tady se vyvěšují vlajky na podporu Ukrajiny.

Je třeba stále dokazovat, že tady civilizovaný svět ještě je a jsme odhodláni pomoci, jak bude v našich silách, aby lidé kvůli této Putinově "mírové" misi trpěli co nejméně. Vždyť sami máme pár desítek let starou zkušenost, jak může údajná přátelská pomoc z východu dopadnout!