Plošný zákaz vyvolal silné reakce, které vyústily v petici Pusťte tatínky k porodu. "Opatření považujeme za nesmyslné a psychicky ohrožující nastávající maminky, poškozující první ničím nenahraditelné vazby otce a dítěte a narušující nejpřirozenější práva rodiče.

Maminky žijící s tatínky ve společné domácnosti jsou na porodním sále stejným (ne-li podstatně větším) rizikem pro personál i dítě, než otec v ochranných pomůckách," stálo v ní mimo jiné.

Rozhodnutí sklízí pozitivní reakce

Ministerstvo zdravotnictví ve středu oznámilo, že od čtvrtka 16. dubna přítomnost otců u porodů povolí, ale konečné rozhodnutí nechá na jednotlivých porodnicích.

Nemohlo toto "povolení" přijít už dříve? Určitě mohlo, stejně tak mohlo být rozhodnutí o přítomnost otců u porodů za splnění určitých podmínek ponecháno na jednotlivých porodnicích už od začátku. Ta rychnovská, náchodská či jičínská informovala nastávající rodiče o opětovné možnosti účasti otců u porodu hned ve čtvrtek ráno.

Bylo to určitě dobré rozhodnutí, které sklízí pozitivní reakce, zvlášť od maminek. Rodit za současné stresující situace pro není určitě jednoduché, zvlášť pokud jim pak stát bere právo na psychickou podporu, kterou pro ně přítomnost partnerů představuje.