Pokud se vaše ratolest poprvé rozeběhne doma po pevném a teplém koberci nebo v létě na trávě, je lepší, když bude naboso. Jakmile se však spolu vydáte ven na tvrdý povrch, je zapotřebí  botičky pořídit.

Desatero výběru dětských botiček:

1. Dítě potřebuje především novou a kvalitní obuv. Odborníci (pediatři) nedoporučují dědit boty po sourozencích, kupovat použité boty přes internet či levné boty v tržnicích.

2. V obchodě děťátku dobře změřte obě nožičky. Boty vybírejte podle chodidla, které se vám zdá trochu větší. Lepší je kupovat boty odpoledne, kdy má dítě nožičky nejširší.

3. Boty by měly být lehké a ohebné v oblasti prstních kloubů. Obě tato kritéria zjistíte ještě před samotným zkoušením. V prvním případě stačí botu potěžkat, v druhém zkusit, zda jde ohnout špičku boty směrem k nártu. Před vyzkoušením také zkontrolujte, zda uvnitř bot nejsou nějaké hrany nebo švy, které by mohly dítě tlačit.

4. Botičky by měly být z kvalitního materiálu (kůže, textil, goretex, sympatex), který je prodyšný a měkký – jakmile dítě zvedne v botě paleček, měli byste ho ve špičce boty „nahmatat".

5. Boty musí být kotníkové, s pevnou patou a kulatou špičkou, která poskytuje dětským prstíkům dostatek místa.

6. Boty musí dobře padnout na délku – ve špičce musí být 1 cm volného prostoru před palečkem nebo nejdelším prstem nohy. Tento „nadměrek" je rezerva pro růst i pohyb prstů.

7. Šířka boty musí padnout nožce „na míru", to znamená, že musí odpovídat obvodu nohy v místě prstních kloubů. Příliš úzká bota by nožičku deformovala, v příliš široké by zase noha při chůzi klouzala.

8. Když zkoušené botičky sundáte, všimněte si, zda dítě nemá otlačeniny. Pokud ano, boty rozhodně neberte.

9. Uvnitř musí být boty rovné, nikoli tvarované.

10. Nejvhodnějším zapínáním jsou buď 2 až 3 suché zipy s „kladkami", nebo tkaničky, které ale musí být dobře zavázané.

Tip Babywebu

Kupujete-li botky s gumovou špičkou, nebo se vám nedaří paleček nahmatat, ohněte dítěti nohu v koleni a několikrát ťukněte špičkou o podlahu, aby se nožka v botě posunula co nejvíce dopředu. Zůstává-li mezi patou dítěte a patou boty mezera na šířku vašeho ukazováku, je pravděpodobně velikost botky správná.

Pro nákup dětských bot se vydejte do specializované prodejny, kde vám s výběrem správné boty poradí nejlépe.

Smiřte se s tím, že čím je děťátko menší, tím víc párů obuvi za rok spotřebuje. Jeho nožičky rostou závratnou rychlostí a pravidelné měření jejich velikosti – minimálně jednou za měsíc – je na místě. Za dva tři měsíce už zřejmě budete muset kupovat botičky nové. Ale zdravý vývoj nohy vašeho dítěte za to stojí.