„Rodiče nepřicházejí se skutečně nezvyklými jmény často. Jde třeba o případy, kdy je jeden z rodičů cizinec a chce jméno používané v jeho původní zemi,“ uvedla rychnovská matrikářka Olga Zahálková.

Doba, kdy rodiče chtěli mít doma malou Esmeraldu nebo jinou hrdinku televizního seriálu, je podle Zahálkové pryč. „Určitý zájem o jména televizních postav jsme zaznamenali, když se u nás telenovely objevily poprvé, teď už ne,“ vysvětlila Zahálková.

Výběr jmen, zvláště těch neobvyklých, kontrolují matrikářky podle knihy Jak se bude vaše dítě jmenovat. Ta obsahuje nejen jména česká, ale i zahraniční a orientální. Pokud si rodiče vyberou tak neobvyklé jméno, že není ani v této knize, musí o něm rozhodnout docentka Knappová. „Takové případy se objevovaly tak jednou ročně. Docentka Knappová vypracovala posudek, na jehož základě jsme jméno buď povolili nebo ne,“ uvedla pracovnice matriky v Opočně Eva Zounarová.

Rodiče mají zájem také o jména z okolních zemí, jména biblická, židovská nebo slovanská. Do obliby se znovu dostávají i původní česká chlapecká jména jako Čestmír, Vendelín nebo Florián. Poslední jmenované si pro svého syna vybrala Marina Fialová z Rychnova nad Kněžnou.

„Chtěla jsem, aby syn měl v iniciálách dvě stejná písmena, protože věřím, že mu to přinese štěstí. Jméno Florián znamená rozkošný nebo kvetoucí, takže se vlastně jmenuje rozkvetlá fiala,“ vysvětlila Fialová.

Většina lidí však dává přednost klasice. Podle Českého statistického úřadu kraluje mezi holčičími jmény už deset let Tereza. U chlapců letos patří celorepublikové prvenství Jakubovi, který se už několik let střídá s Janem. Podobné výsledky hlásí i rychnovský region. „Mezi holčičkami vede Terezka, častá je také Natálka, Adélka nebo Anička. U chlapců je nejoblíbenější Jan, Jakub, Ondřej nebo třeba Tomáš,“ uvedla Zahálková.

Kromě Terezy jsou v Královéhradeckém kraji vítězkami také Kateřina a Kristýna. Na první příčky chlapeckých jmen se v kraji probojoval kromě Jana, Jakuba a Ondřeje také Martin.

Ne všichni souhlasí s tím, že o výběru jmen rozhodují matrikářky. Společnost volné asignace dokonce vydala petici Za svobodu ve věcech osobních jmen. V ní požaduje, aby si rodiče mohli pro dítě zvolit jakékoli jméno, pokud nebude urážlivé nebo ponižující. Zároveň chce, aby si lidé měli právo si svá jména kdykoliv svobodně změnit. Stránky Společnosti volné asignace: http://tandit.ecn.cz/ASG

LUCIE KUDLÁČKOVÁ