Rostoucí počet narozených dětí s sebou přináší nejen plné mateřské školky ale i mateřská centra.

Kapacita mateřských školek prozatím stačí, ale v drtivé většině mateřinky navštěvují děti, jejichž rodiče jsou zaměstnaní. Mnohdy maminky na mateřské dovolené nemohou svou ratolest umístit do mateřinky proto, že by „blokovala“ místo žáčkovi, jehož rodiče dochází do zaměstnání.

Kapacita školek

Změn by se měla dočkat solnická Mateřská škola. V posledních letech tu rapidně přibylo dětí v předškolním věku a desítky dalších jich dorůstají. Město cítí, že mateřinku je nutné zvětšit. Navíc se do města a okolí stěhují stále nové mladé rodiny. Shání bydlení nejen blíž k zaměstnání, kterým je v mnhých případech kvasinská škodovka, ale také se ve městě s okolních obcích začalo hodně stavět.

„Školku bychom rádi rozšířili. Vše je na dobré cestě. Jednáme,“ uved starosta Ladislav Kubíček. Rodiče dětí, které školku navštěvují se připravují na prázdniny, kdy právě kvůli plánované přístavbě má mít zařízení delší dobu zavřeno.

I mateřská centra zažívají velký rozvoj. Jejich kapacity v některých městech už nestačí, proto se zakládají pobočky a vznikají i úplně nová centra. Maminky tuto iniciativu vítají.

Mateřská centra

„Poslední dva roky pociťujeme zvyšující se zájem maminek o náš program. Za celou naši historii máme teď nejvíc členů,“ uvedla koordinátorka Mateřského centra Jája v Rychnově nad Kněžnou Monika Mizerová. Nejstarší centrum pro matky s dětmi funguje v Rychnově už od roku 1998.
Další z již zavedených center – Brouček ze Solnice – si také nemůže stěžovat na nedostatek zájemců o svůj program.

„Do Broučka nám v posledních měsících přichází stále více maminek s dětmi. Každý všední den dopoledne máme připravený program. Dokonce jsme rozšířili otevírací dobu na odpoledne. maminky s dětmi tedy vítáme každých čtrnáct dní a mohu potvrdit, že nás zájem překvapil,“ uvedla za OS Brouček Zuzka Krassková.

Od října minulého roku funguje mateřské centrum s názvem Hastrmánek v Dobrušce. „Zájem mezi maminkami je obrovský, potřebovali bychom naše prostory ještě trochu nafouknout,“ uvedla za OS Hastrmánek Eva Pavlová. Maminky mohou přijít každé dopoledne kromě čtvrtka, ve středu se konají vodní hrátky v bazénu. „Máme tu úplně nejmenší miminka i děti nad dva roky,“ dodala Pavlová.

Nově mohou maminky se svými ratolestmi zamířit do vlastního centra ve Vamberku. To se otevírá 3. března. „Centrum jsme oficiálně založili až v únoru tohoto roku, ale scházíme se už delší dobu. Vše začalo kroužkem pro matky s dětmi Moudřenín. V něm jsme chodili jednou týdně s dětmi do knihovny a četli si pohádky,“ popisovala za nově vznikající centrum Ilona Mikysková.

Širší činnost

Přestože nyní centrum plánuje rozšířit svou činnost, zůstane stále v prostorách Městské knihovny. ,,Připravujeme hernu, k dispozici je i zahrádka. Jsme rádi, že nám knihovna umožnila v jejím přízemí zůstat,“ dodala Mikysová. Plánuje se, že centrum bude otevřeno vždy v pondělí a ve čtvrtek.

 

Zkrátka nepřijdou ani maminky z Týniště nad Orlicí. Pro ty se v těchto dnech připravuje zázemí na kostelní faře. „Otevření plánujeme na duben či květen, záleží na tom, jak rychle nám půjdou přípravy. Měl by tu vzniknout alternativní prostor, aby maminky neměly jako jedinou možnost mateřinku,“ vysvětloval administrátor týnišťské farnosti Ivan Havlíček.

(luc,ehl)