Vážení rodiče,

díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám na našich stránkách pravidelně přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf objíždí spolupracující porodnici a fotí nově narozená miminka.

Může se ale stát, že právě vás v porodnici nezastihne, možná aktuální zdravotní stav vašeho potomka neumožní focení. Přesto vaše dítě neztrácí šanci být v novinách dřív, než se naučí svá první slova.

Můžete nám poslat jeho fotku (portrét) na mail: rychnovsky@denik.cz a své miminko najdete buď na stránkách Rychnovského deníku nebo na www.rychnovsky.denik.cz/miminka. Tam najdete i všechna miminka, která již v Rychnovském deníku vyšla. Na vaše děťátko se tak může podívat i babička nebo dědeček z druhého konce světa.

Vyberte nejroztomilejší novorozeně tohoto měsíce

Hlasováním můžete zvolit nejroztomilejší miminko Rychnovského deníku.

Každou sobotu bude ve stránce s fotografiemi novorozenců vložen kupon, kde najdete jejich jména s pořadovým číslem (v daném týdnu je tak možné hlasovat jen pro čerstvě narozená miminka!).

V kuponu zaškrtnete pouze jeden řádek, tedy váš tip na vítěze. Pokud by bylo označeno více miminek, kupon se stává neplatným a do hlasování nebude zařazen. Hlasy je možné posílat jen na originálním kuponu vystřiženém z novin.

Své tipy na výherce stačí doručit do redakce Rychnovského deníku na adresu: Rychnovský deník, Komenského 43, Rychnov nad Kněžnou 516 00, vždy do data uvedeného v hlasovacím kuponu.

Na konci měsíce hlasy sečteme a miminko s nejvyšším počtem vyhraje dárek od společnosti Kimberly-Clark Jaroměř. Ta do soutěže věnovala karton plenek Huggies® a balíček plenek na plavání Little Swimmers®.Tak neváhejte a vyberte to nejroztomilejší miminko!

Kolik tekutin mají děti v létě vypít?

V horkých dnech je třeba zajistit dětem dostatek tekutin. Důležité je, aby se dítě mohlo napít, když má žízeň. Ještě vhodnější však je, aby dítě pocit žízně vůbec nepocítilo, tedy doplňovalo tekutiny dříve, než bude vyžízněné. Je důležité pít nejen dostatečně, ale i ve správném režimu – v malých dávkách v průběhu celého dne.

Tekutiny podávané dětem by měly mít teplotu mezi 20 až 25 stupni Celsia. Mějte na paměti, že vychlazené nebo naopak příliš horké nápoje jsou náporem pro organismus, který může hůř vyrovnávat velké teplotní rozdíly.

Obecně se pitný režim odvíjí od věku dítěte. Orientační množství je vyjádřeno v tabulce:

Věk dítěte Denní potřeba tekutin
6 měsíců - 1 rok 900 - 1200 ml
1 - 2 roky 1200 - 1500 ml
3-4 roky 1500 - 1800 ml
5-7 let 1800 - 2000 ml
8 a více let 2000 ml

Co dětem podávat k pití?

Základem dětského pitného režimu by měla být čistá, nízko mineralizovaná, pramenitá neperlivá pitná voda s nízkým obsahem minerálních látek a dusičnanů (do 10 mg/l), ať už balená kojenecká nebo obyčejná stolní voda či voda z kohoutku. Problém nepředstavuje ani ovocný sirup, ovšem dostatečně zředěný. Dopřát malým žíznivcům můžete i ochucené, ale nepřeslazené vody určené přímo dětem. Pro zpestření lze tekutiny doplnit ovocnými čaji či 100% ovocnými džusy, zředěnými vodou v poměru 1 : 1 kvůli vysokému obsahu přírodního cukru.

Nekojeným miminkům nabízejte kojeneckou vodu, případně čaj. Do prvního roku věku doporučují pediatři kojeneckou vodu, která je z hygienického hlediska pečlivě sledována, obsahuje minimální množství dusičnanů a definovaný poměr dalších minerálů.

Pozor! Mléko obsahuje nejen tekutiny, ale dodává tělu i vitaminy, minerální látky (především vápník) a živočišné bílkoviny, proto se považuje spíš za potravinu.

Tip Babywebu: Pro děti, které se zdráhají pít jakékoli nápoje, mějte po ruce vždy na kousky nakrájené sezonní ovoce či zeleninu – i tímto způsobem se doplňují do organismu  v létě tolik potřebné tekutiny.

Doplňovat tekutiny u kojených dětí?

Pro plně kojené děti platí, že v horkých letních dnech kojení můžeme doplnit kojeneckou vodou – stačí malé množství, třeba 20 ml na dávku (podáváme na lžičce). Je dobré preferovat častější kojení.

U kojenců sledujte:
•    pomočené pleny – mělo by jít nejméně o 6 plen za 24 hod
•    pokožku dítěte, její barvu a elasticitu (při nedostatku tekutin by byla suchá a ztrácela  obvyklou narůžovělou barvu)
•    celkovou aktivitu miminka a jeho zájem o okolí.