V ČLÁNKU SI PŘEČTETE
Na hluk by si měly dávat pozor i těhotné ženy
Sluch miminka se vyvíjí už v děloze a po narození všechny zdravé děti slyší. Podle zdravotnického portálu Kidshealth děti slyší už v děloze. A to nejen zvuky uvnitř těla, ale také matčin hlas.
Nahrává se anketa ...
Pokud ale miminko slyší už v děloze, může ho hlasitá hudba poškodit už v těhotenství? Podle webu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ano. „Velice hlasité zvuky mohou poškodit vyvíjející se sluch dítěte v děloze,“ píšou na webu CDC (Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí).
Jeden ojedinělý koncert nebo jiná hlučná zábava by podle odborníků uškodit neměla. Nedoporučují však těhotným ženám časté vystavení zvukům nad 115 dB. To odpovídá zhruba hluku motorové pily. Na webu CDC varují těhotné ženy také před dunivou hudbou, která vyvolává v těle vibrace.
Proč jsou děti na zvuky citlivější? Může za to velikost sluchového kanálu
I pokud vám samotným hluk nepřipadá příliš hlasitý, děti to mohou vnímat jinak. „Kojenci a malé děti jsou na hluk citlivější. Jejich sluchové kanálky jsou menší, zvuk v nich tedy způsobuje větší tlak, než u dospělých. V překladu to znamená, že hlasité zvuky připadají dětem mnohem hlasitější,“ vysvětlují na webu Nemocnice v Traffordu.
Jak upozorňují na nemocničním webu věnovanému dětskému sluchu, Baby Hearing, poškození sluchu je nejen permanentní, ale také kumulativní. Obecně jsou pro děti bezpečné zvuky do 80 dB, pokud netrvají několik hodin.
Zlobí a nesoustředí se? Podle předškolní pedagožky a lektorky Marcely Zajícové může být u dětí na vinně vada sluchu:
Ochranné prostředky: Sluchátka nebo špunty?
Ochrana proti poškození sluchu spočívá podle webu Nemocnice Ostrava-Vítkovice ve dvou faktorech. Jsou jimi dodržování bezpečné vzdálenosti a přiměřené délky vystavení hluku. Děti ani dospělí by se tak neměli pohybovat příliš blízko zdroje hluku, ani příliš dlouho.
Chrápou vaše děti? Pak se mějte na pozoru:
„Zatímco dospělý obvykle přibližně umí odhadnout míru, kdy je mu působení hluku ještě příjemné, řada lidí opomíjí fakt, že děti mají tyto hranice úplně jinde. Pokud tedy lidé vyrážejí na hudební akce s dětmi, měli by se na nich s dětmi držet ideálně co nejdále od reproduktorů a hranice nepokoušet. Zároveň mohou být skvělým pomocníkem chrániče sluchu nebo špunty, pokud je dítě dostatečně velké a je schopné je efektivně použít,“ radí MUDr. Libor Jeřábek, Ph.D., MBA, primář ORL oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice na webu nemocnice.
Pobyt na hluku nedoporučuje také lidem s již poškozeným sluchem, nebo těhotným ženám.
U malých dětí představují nejúčinnější ochranu protihluková sluchátka. Důležité je vybrat správnou velikost a pamatovat na fakt, že sluchátka zvuk pouze tlumí. Pokud jsou hladiny hluku příliš vysoké, mohou dětem škodit sluchátkům navzdory. Kolik dB sluchátka utlumí zjistíte přímo u jejich výrobce.
„Špunty do uší nejsou pro malé děti vhodné. Jsou příliš malé a představují riziko udušení. Navíc jejich velikost není uzpůsobená jejich uším,“ vysvětlují na webu Baby Hearing.
Přečtěte si i další články s rodinnou tématikou v nabídce níže.