Jitka Kozubová (nar. 1935) patří jednoznačně do skupiny číslo dvě. Coby seniorka na „plný úvazek“ se začala intenzivně věnovat loutkovému divadlu a věnuje se mu dodnes. V dobrušském souboru Svět loutek má mnoho důležitých rolí - principálka, dramaturgyně, loutkoherečka, rekvizitářka, režisérka, autorka pohádek.

Co ale dělá její soubor v době covidu? „Všichni jsme stále připraveni. Hrát můžeme třeba zítra. Scéna je postavená a perníková chaloupka také,“ říká principálka.

I loutkoherci museli kvůli covidu skončit ze dne na den, a proto nastudovanou pohádku o chaloupce z perníku bohužel neodehráli, stejně jako se svými příznivci neoslavili 70 let od vzniku souboru.

Loutkové divadlo, a nejen ono je stále zavřené, přesto nás Jitka Kozubová nechala alespoň pomyslně nahlédnout za oponu: „Soubor Svět loutek má 14 členů dvanáctiletých dětí až po zasloužilé důchodce. Běžně zkoušíme každé pondělí, představení se konají v neděli od 10 hodin a hlediště v prostorách sokolovny, kam se vejde kolem 70 diváků, bývá hodně zaplněné.“

Dobrušští loutkáři připraví každoročně čtyři až pět pohádek. Některé z nich jako O zvědavé Mařence, Podivný výlet nebo Zamilovaný Kuba dokonce napsala sama Jitka Kozubová. Osobně se také podílí na obnově či přípravě kulis, k čemuž s úspěchem angažovala svoji dceru Hanku, profesionální výtvarnici. Ruku k dílu přiložil v tomto směru další zkušený výtvarník - Petr Stančík. Doslova vzácný poklad představuje pro soubor na pět desítek původních loutek, které pamatují Slávka Balcara, díky němuž se loutkové divadlo ve městě F. L. Věka začalo hrát a dosud hraje.

S postavou velice nenápadnou Jitkou Kozubovou se mohou návštěvníci Dobrušky setkat i na renesanční radnici, kde dlouhá léta působí jako průvodkyně. Ale čím se zabaví teď, v době zákazů a příkazů? „Chodím každý den na procházky. Taky hodně čtu. Zrovna nyní půvabnou knihu Chlapec, který rozdával sny,“ prozradila.

Dodejme, že medaile Za zásluhy o rozvoj Dobrušky, kterou obdržela v roce 2014, je ve správných rukách.