„Na krásném historickém Horním náměstí v Olomouci jsme si prohlédli nově vybudovanou Ariónovu kašnu a kapli uvnitř morového sloupu Nejsvětější Trojice (mimochodem se jedná o největší seskupení barokních soch v rámci jedné skulptury). Paní průvodkyně nám vyprávěla o různých náboženských symbolech a jejich významech, o historii kaple, sloupu či Olomouce,“ zavzpomínali na nedávný výlet Adéla Černá a Matouš Hutník ze ZUŠ.

Jak doplnili, poté se školáci vydali na prohlídku kostela sv. Michala, ve kterém byl právě v těchto dnech instalován nový zvon. Z jeho věže se nabízel úžasný výhled na město. „Na další prohlídku jsme se přemístili do chrámu sv. Mořice, kde jsou k vidění krásné barokní varhany, osmé největší v Evropě a jejichž zvuk má až 105 decibelů. Pan varhaník Šindler (na fotografii) nám o nich velice poutavě vyprávěl, dokonce nám předvedl, že jsou nejen nástrojem originálním, ale dokážou napodobit např. i trubku, saxofon, dudy a další nástroje a zvuky,“ komentovali žáci další prohlídku.

Odpoledne děti vyrazily do Muzea města Olomouc, kde už byl pro výtvarnou skupinu přichystán program o postmoderním a moderním umění. Ochotný průvodce Marek je nechal nejen prohlížet si díla světoznámých autorů (Goya, Klee) z detailní blízkosti, ale vysvětlil i některé výtvarné směry a nechal žáky i tvořit podobným způsobem jako tito mistři. Druhá skupina absolvovala komentovanou prohlídku unikátního Arcidiecézního muzea.