Majitelé potštejnského zámku Zdeněk a Lenka Nováčkovi se chystají na léto již teď. Pokračují s plány na revitalizaci zámeckého parku, o který se od roku 1990 nikdo nestaral. Díky pomoci Státního fondu životního prostředí zde byly ošetřeny zdravé a budou pokáceny nemocné stromy. Na jaro a léto chystají výsadbu nových i ostatní zeleně. „Bohužel na opravu cest již získané finanční prostředky nestačí,“ dodává Zdeněk Nováček. Zahrada by měla být zpřístupněna ke konci roku a kromě návštěvníků by měla do budoucna sloužit také pro relaxaci handicapovaných dětí z Modrého klíče.

Další novinkou bude otevření potštejnského muzea. „Navážeme tak na letitou potštejnskou tradici,“ říká Lenka Nováčková, „protože v Potštejně muzeum bývalo“. V současné době ale v obci chybí vhodné prostory. „Nyní sháníme další exponáty, jako jsou například staré pohlednice, knihy, domácí nástroje či staré, ale zajímavé věci, které už sice neslouží, ale je škoda je vyhodit,“ upřesňuje Nováčková.

Čtvrtá sezona by také měla přilákat více dětí. Kromě již tradičního červencového loutkářského festivalu a čtrnáctidenních tvůrčích dílen pořádaných začátkem srpna čeká zámecké prostory i Tajemné sklepení. Návštěvníci jistě přivítají také rozšíření kapacity zámecké cukrárny, pro niž je v plánu obsluha v dobových kostýmech.

Majitelé chtějí pokračovat v rekonstrukci zámku a otevřít další místnosti – mezi nimi i jednu výjimečnou, v níž byly objeveny a zrestaurovány nástěnné fresky.

K dlouhodobějším záměrům patří přestavba budovy vedle zámku, kde by mělo vzniknout ubytování hotelového typu přibližně pro čtyřicet lidí. Návštěvníci by tak mohli zůstat v Potštejně i více dní a v klidu si prohlédnout vše, co toto malebné městečko a jeho okolí nabízí.

Jitka Kratochvílová