16. dubna 19:30 Noc na Karlštejně
23. dubna 19:30 Slunce nad řekou
Vstupné na představení činí devadesát korun. Vstupenky se prodávají v předprodeji v informačním centru  a k dostání jsou i na pokladně kina hodinu před představením.
V nabídce je také zvýhodněná abonentka za 220 korun, která se vztahuje na tři přestavení pro dospělé. Přehlídka se koná ve Společenském centru Kino 70.Předplatitelé Rychnovského deníku si mohou vstupenky objednat z věrnostního programu ABO bonus. Více informací na www.mojepredplatne.cz .

Je to představení, které si soubor „nadělil" ke svým patnáctým narozeninám a v premiéře ho uvedl loni v dubnu.

Autorem Koule je syn režisérky Drábkové David, současný umělecký šéf Klicperova divadla.

Původně rozhlasová hra se později přenesla na jeviště v Hradci Králové a přitom nic neztratila ze své provokativnosti a nekompromisnosti sondáže do života i soukromí koulařky, jež byla a je celebritou, ale nedokáže se vyrovnat se změnou doby a společenských hodnot.

V hlavní roli hradeckého nastudování boduje Pavla Tomicová a diváci se jí stále nemohou nabažit, o čemž svědčí pravidelně vyprodané hlediště.

Divadelní spolek Temno měl proto jistým způsobem ztíženou úlohu – nechtěl ani nemohl kopírovat „originál" a toho si byla už během zkoušek vědoma i sama režisérka Eva Drábková: „Vůbec nelze srovnávat výkon Pavly Tomicové a naší Laďky Šťovíčkové, to je porovnávání jablek s hruškami. Tomicová je profiík, my jsme amatéři. Myslím si, že pro Laďku to je životní role, třeba už léta takovou nedostane. Šli jsme si svou vlastní cestou, některé pasáže jsme přizpůsobili našim možnostem."

Jak to tehdy dopadlo? Stačí si zopakovat slova Evy Drábkové z 12. dubna 2013: „Když povstane celé divadlo, což se tady už dlouho nestalo, je to obrovská satisfakce za naši práci a hodiny strávené zkouškami." Ano, standing ovation nadšených diváků byl jasným důkazem úspěchu.

David Drábek, který hru nejen napsal, ale na své domovské scéně v Klicperově divadle také režíruje, byl premiéře v Týništi nad Orlicí osobně přítomen, a tak nemohl přehlédnout výkon Laďky Šťovíčkové v hlavní roli koulařky Mileny, prošpikovaný s grácií zvládnutými komickými i melancholickými pasážemi.

„Výkon to byl pozoruhodný. Myslím, že Laďka, se vypořádala s úplně nejnevděčnější věcí. Tím, že se Pavla Tomicová touto rolí stala populární a atraktivní nejen po kraji, ale i po zemi, tak o to je všechno daleko odvážnější. Laďka to zvládla s bravurou, vytvořila svoji Milenu, svébytnou a svým způsobem i v něčem dokonce drsnější, nekompromisnější, protože Pavla je z celkového pohledu víc mazlivá.

Ve finále jsou dojemné a vlastně politováníhodné obě, ale v průběhu je tato Milena drsnější a míň vstřícná, aby to ke konci dostalo ten smutný a melancholický nádech. A to je v pořádku."

Taková poklona od nejzainteresovanějšího člověka jistě potěší a zároveň může být nejlepší pozvánkou do hlediště Společenského centra Kino 70 v Dobrušce. Představení začíná v o půl osmé večer.

Dana Ehlová