Koncerty, které holandská formace absolvovala v rychnovském regionu, měly vysokou úroveň, což potvrdil umělecký vedoucí RDS Karel Štrégl. „V Čechách není příliš obvyklé, aby po vystoupení sboru přišlo standing ovation, jenže jim se to povedlo hned dvakrát. V sobotu v Kostelci a v neděli v Rychnově.“

O sobotní odpolední koncert Zanglustu společně s Carminou v kosteleckém novém zámku byl navíc enormní zájem. Někteří zklamaně odešli domů, přesto se v sále určeném pro osmdesát lidí tísnila více než stovka posluchačů, dodatečně byla otevřena terasa, aby další mohli naslouchat i venku. Pěvecká část pobytu Nizozemců na Rychnovsku byla podle Štrégla vskutku zážitkem. „Už teď zvou pro změnu oni nás do Holandska, mělo by se tak stát v příštím roce. Zároveň jsme řešili i možnost výměny dirigentských metod,“ prozradil.

Pro hosty byl připraven rovněž doprovodný program. Už v pátek navštívili rychnovský zámek, kostel a pivovar, v sobotu členy Zanglustu čekal výlet do Orlických hor, prošli se z Masarykovy chaty na Šerlišský mlýn, částečně i na polské straně. „Zkrátka s nimi byla velká pohoda a legrace, nadšeni byli i z obsluhy v hotelu Havel, kde se ubytovali. Nedělní rozcházení bylo až dojemné,“ komentoval Štrégl.

Linschotenský Zanglust se již v pátek stal také součástí třetího ročníku festivalu přípravných oddělení výběrových sborů Bude nás pět. Kromě Nizozemců a tří „domácích“ formací RDS se plnému sálu Pelclova divadla představil ještě Pramínek z Českého Meziříčí.

Nelze pominout, že po pilném nacvičování během společného víkendu zazněla česká i nizozemská hymna. „Přitom nás napadl takový sen, že já bych jednou chtěl zkusit dirigovat mužský sbor a můj holandský protějšek pro změnu děti. A nakonec se tomu tak stalo hned v sobotu v Kostelci, kdy jsme si role vyměnili,“ přiblížil závěrem Karel Štrégl.