Opět nastává sezona hradů a zámků, mnohé památky již své první návštěvníky letošního roku dokonce přivítaly.

Až na výjimky čeká návštěvníky ve většině historických objektů na Rychnovsku stejné vstupné jako loni.

Na zámku v Rychnově nad Kněžnou ceny zůstávají stejné, správa zámku však přichází se zajímavou nabídkou ve spolupráci s rychnovským Muzeem hraček.

„Pro zákazníky jsme vymysleli možnost slevy. Tu obdrží, když při koupi vstupného na zámek předloží vstupné z Muzea hraček. Sleva navíc funguje i opačně,“ vysvětluje Zdeňka Dokoupilová, kastelánka rychnovského zámku.

„Je pravděpodobné, že během sezony vznikne i možnost zakoupit vstupné do obou objektů naráz a uplatnit tak nárok na slevu během jednoho placení,“ dodává Zdeňka Dokoupilová.

V Rychnově sezonu zahájí na velikonoční svátky. První návštěvníky, které čeká zpestření v podobě jarních květinových aranžmá v interiérech, přivítají v sobotu 23. dubna.

Zámek Doudleby nad Orlicí patří mezi ty objekty, které již své dveře letošním zájemcům otevřely. Zámek je prozatím přístupný o víkendech, od začátku května však bude otevřen denně.

„Žádné zdražování vstupného letos rozhodně neplánujeme,“ říká k cenám vstupného správce doudlebského zámku Petr Dujka.

Ani na zámku v Častolovicích si návštěvníci tento rok nebudou muset připlatit, ceny zůstávají stejné.

Ceny nerostou ani v Častolovicích

Zahájení letošní turistické sezony proběhne v areálu častolovického zámku v slavnostním duchu v sobotu 23.dubna. Zahajovací den obohatí svým vystoupením například dětský flétnový soubor Lanškrounští pištci.

V Častolovicích, stejně jako v Rychnově, bude zámek otevřen i v průběhu celých velikonočních svátků, včetně Velikonočního pondělí.
Častolovický zámek opět chystá množství zajímavých atrakcí, a to již od začátku sezony.

Potštejnský zámek v ohrožení

„Žádné zdražování určitě neplánujeme, zachováme loňské ceny vstupného. Byli bychom neradi, pokud by se měl návštěvníkům výlet k nám nějak prodražit,“ ujišťuje Lenka Nováčková, spolumajitelka a správkyně zámku v Potštejně.

Hrozí, že nad Potštejnským zámkem se začnou stahovat černá mračna. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nijak rozsáhlý objekt, turistický zájem je přes veškerou snahu malý. „Letos máme možná poslední šanci zámek udržet v chodu,“ posteskla si Nováčková.

Potštejnský zámek je pro letošní sezonu návštěvníkům již zpřístupněn. Během měsíce dubna pouze o víkendech, v plném provozu bude však již od začátku května.

Podraží pouze v Opočně

Na státním zámku Opočno ceny vstupného mírně stoupnou. Jedná se konkrétně o plné vstupné. Na velký okruh si tak návštěvníci k plnému vstupnému připlatí oproti loňskému roku 20 korun.

Naopak levnější ceny jsou účtovány například zájezdům ze základních škol.

I opočenský zámek je otevřen již v průběhu dubna, a to o víkendech. Denně s výjimkou pondělí, jak je zvykem i na jiných zámcích, bude otevřen od začátku května.

(lu)