Zámek Opočno, hrad a zámek v Potštejně, rychnovské Muzeum hraček nebo tvrz Hanička – všechna tato zařízení lákají návštěvníky na Velikonoční prohlídky.

Zámky i hrad

Na zámek v Opočně mohou návštěvníci zamířit po celý tento víkend i na Velikonoční pondělí. Stejnou příležitost nabízí i zámek v Potštejně. „Otevřeno je o víkendu od devíti do sedmnácti hodin. Na Velikonoční pondělí otevíráme v jednu hodinu odpoledne,“ uvedla kastelánka potštejnského zámku Jana Myšáková.

Expozice zámku v Potštejně se tuto sezonu rozrostla o novou místnost. „Při rekonstrukci byly v jednom z pokojů objeveny nástěnné malby z 18. století. Místnost se stane součástí prohlídky,“ dodala Myšáková. Zámky v Rychnově, Častolovicích a Doudlebách se návštěvníkům otevřou až v květnu.

Celý víkend i v pondělí se bude provázet také na potštejnském hradě. Také tam připravují na letošní sezonu novinky. „Měly by přibýt výstavky, jsou ale zatím ve fázi příprav,“ informoval starosta Potštejna Petr Dostál.

Tvrz Hanička

Na Velikonoční prohlídky láká i tvrz Hanička. Přestože sezona tam začíná až v květnu, pro velký zájem udělali na Velikonoce výjimku. „V neděli vyráží prohlídka v deset hodin, v pondělí v jedenáct. V nové sezoně na návštěvníky čekají noviny, ale neprozradím je. Musí zůstat překvapením,“ uvedl vedoucí muzea na Haničce Pavel Minář.

Na Velikonoční pondělí zahájí sezonu rychnovské Muzeum hraček. „V pondělí bude mimořádně otevřeno od 13 do 16 hodin. Od následující středy potom bude otevřeno každý den kromě pondělí,“ informovala vedoucí muzea Miroslava Pecháčková.

Muzeum hraček se rozrostlo hned o několik zajímavostí. Kromě expozice o Magdaleně Dobromile Rettigové přibyla i výstava stavebnic pana Boučka. „Jedná se o regionální výrobek. Na domu naproti rychnovskému pivovaru je dodnes vidět název firmy, kde se stavebnice vyráběla,“ popsala Pecháčková.

Stavebnice se používala ještě v 70. letech jako školní pomůcka. „V naší sbírce jsou Boučkovy stavebnice od nejstarší po tu nejnovější,“ lákala zájemce Pecháčková.

Hezkou procházku kolem kulturní památky nabízí i Neratov. „Neratovický kostel je přístupný. Jeho návštěvu vřele doporučuji, jeho skleněná střecha je skutečnou raritou,“ zvala vedoucí Turistického informačního centra v Rokytnici v Orlických horách Alena Mohrová.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ