Zaujme návštěvníky hlavně svými neotřelými prohlídkami. Kdo by čekal nával informací z historie znějící jako mnohokrát obehraná gramofonová deska, ten by se šeredně spletl. Zámek v Potštejně má v „repertoáru“ něco úplně jiného.

Vydejte se i Vy s Deníkem za taji a krásami regionu, které lákají k návštěvě. Dnešní díl seriálu odhalí zákoutí a expozice potštejnského zámku.

Každá prohlídka zámku, jehož historie se začala psát v osmnáctém století, je jedním velkým divadlem. Nečekejte tak brýlatou paní středního věku, která oddrmolí historii přesně podle naučeného vzoru. To už je dávná minulost a dnes se z průvodců stali i herci.

V roce 1746 kupuje potštejnské panství za 70 000 zlatých Jan Ludvík Harbuval Chamaré, který nutně potřeboval důstojné sídlo přímo v městečku. Základem pro stavbu zámku se stal komplex budov renesančního hospodářského dvora a výstavba proběhla pod taktovkou architekta Josefa Jägera. Pozdně barokní čtyřkřídlá jednopatrová stavba kolem nevelkého čtvercového nádvoří byla tedy pouze přestavbou, nikoli novostavbou. Důkazem je také to, že se již půl století nestavěla sídla uzavřená s nádvorními arkádami. Zámek byl dokončen roku 1755, po roce 1757 se prováděly úpravy okolí a parku, které byly ukončeny roku 1772 výstavbou zdi lemující park. V 19. století došlo k další úpravě fasád i zámeckého parku. Rodina Chamaré v polovině 19. století vymírá po meči a dědička panství Alžběta Chamaré se vdává za Prokopa Jana Dobřenského z Dobřeni a tím přechází potštejnské panství do rukou rodu Dobřenských.

V roce 1945 byl však zámek zkonfiskován na základě Benešových dekretů tehdejším majitelům, tedy rodu Dobřenských. Dva roky zde dokonce pobýval britský velvyslanec. Roku 1949 zámek získalo Revoluční odborové hnutí, konala se tu školení funkcionářů a pracovníků. Zámek byl během této doby významně poškozen, původní šlechtické pokoje byly změněny na posluchárny či ubytovací místnosti, původní nábytek byl z části odvezen do různých depozitářů, z části rozkraden či zničen. ROH působilo na zámku do roku 1989.

Poté se zde vystřídalo několik soukromých majitelů, ale žádný nedbal údržby objektu. Situace se změnila až v roce 2004, kdy poničený zámek koupili manželé Nováčkovi a pouštějí se do oprav. Zámek byl zpřístupněn veřejnosti roku 2006 (okruh jídelna, pracovna, kaple, ložnice, dětský pokoj, modrý salón), další místnosti se přidávají postupně. Roku 2010 byl slavnostně otevřen zámecký park v anglickém stylu. Současné vybavení zahrnuje původní nábytek, zařízení zapůjčené z muzeí a soukromé předměty manželů Nováčkových.

Zámek však svůj lesk již získal zpět a nyní se z něj stal překrásný barokní komplex, který nabízí zajímavý program pro děti i dospělé. Tajuplné názvy prohlídek skrývají vždy něco zajímavého a nečekaného. Vydat se tak můžete na strašidelnou prohlídku sklepením (Bubákov) nebo si pohrát v Pohádkově. Připravena je i hraná prohlídka v barokních kostýmech a pro milovníky naprosté klasiky mají zámečtí páni přichystánu i běžnou pouť zámkem.

Třešničkou na dortu jsou pak noční prohlídky s trochou lechtivého humoru. Poslední se koná 3. září a místa si už raději nyní rezervujte. Zámek však už dnes není jen místem, kde se návštěvníci dozví bohatou historii. Hlavně mladé páry si tady mohou říci své ano, uspořádat svatební hostinu a nově také přenocovat. Navíc pokoje se neustále zdokonalují a už na podzim by měly hostům nabídnout pověstný zámecký luxus.

Letos sezona na zámku rozhodně nekončí jako všude jinde v polovině října. Tady se rozhodli svým návštěvníkům nabídnout ještě něco navíc. A rovnou v období Adventu. Každou předvánoční sobotu se přímo v komnatách zámku odehraje celý vánoční příběh a lidé se tak už s předstihem budou moci naladit na nadcházející atmosféru provoněnou vanilkou a skořicí.

A co je v plánu na další sezonu? Část areálu by měla projít rekonstrukcí. Návštěvníci se mohou těšit na zpřístupnění zámecké knihovny, koupelny a pánské ložnice. Ostatně na potštejnském zámku můžete i příštím rokem prožít Velikonoce, Kulinářský i Vinařský den, Zámecké slavnosti, Loutkový festival, koncerty, přednášky, navštívit výstavy či pobýt ve vyhlášené zámecké cukrárně.

Navíc pro rodiny s dětmi už se připravuje novinka a to „Dobrodružná stezka v zámeckém parku“.

Otevírací doba

V sezoně je zámek otevřen každý den od 9 do 17 hodin, mimo pondělí. Sezona trvá od 1. května až 31.
října. Poslední prohlídka je vždy hodinu před uzavřením zámku.

Vstupné:
zámek
dospělí 80 Kč
děti do 6 let zdarma
studenti, důchodci 50 Kč
rodinné 230 Kč
Bubákov
standardní 90 Kč
rodinné 300 Kč
Kombinované vstupné
dospělí 150 Kč
studenti, důchodci 120 Kč
rodinné 500 Kč

Pohádkov
jednotné 30 Kč