Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začíná období věštění

Opočno – Prosinec býval považován za nejpříznivější dobu pro věštění, začínalo se už na svatého Ondřeje.

30.11.2009
SDÍLEJ:

Část chodby v ZUŠ Opočno, součástí výzdoby je povídání o lidových zvycích.Foto: Dana Marková

Děti ze Základní umělecké školy v Opočně to vědí moc dobře, už od konce listopadu jsou zdejší chodby zaplněny vyprávěním o tradičních.

Učitelku výtvarného oboru Kamilu Panenkovou lidové obyčeje přitahovaly už během studia. „Obdivovala jsem jejich barevnost, poezii a symboliku, ale zároveň jsem jim chtěla rozumět, jak a proč vznikly,“ vysvětluje výtvarnice. „Původní pohanské rituály byly spojeny s ročními obdobími, podobné časové rozdělení převzaly i rituály církevní, naše lidové zvyky s nimi úzce souvisí. Byla by škoda je zapomenout, proto je chci dětem naší školy přiblížit. Na chodbě čekají na výuku žáci všech oborů, většina z nich si jednotlivé texty se zájmem čte.“

Nejvíc kouzel se týkalo předpovídání svatby. O půlnoci před sv. Ondřejem klepaly dívky na kurník, pokud se jim jako první ozval kohout, čekaly je do roka vdavky, když se však ozvala slepice, musely si počkat další rok. Dívka mohla spatřit i tvář muže, který jí byl souzen. Stačilo se o půlnoci před sv. Ondřejem podívat do studny, tvář se objevila na hladině. Také lití olova, které máme spojené se Štědrým dnem, se na mnoha místech provádělo poslední den v listopadu, v den svátku sv. Ondřeje.

Co na to ředitelka školy Vilma Urešová? „Je to výborný nápad, čteme to všichni a vždycky se tam dozvíme něco nového, nejen o lidových zvycích. Třeba to, že sv. Ondřej byl galilejský rybář a bývá zobrazován se sítí na ryby, jsem nevěděla.“

Na půlnoční věštění už je pozdě. Ale Kamila Panenková nám prozradila ještě jeden zvyk, měl se prý provádět právě na sv. Ondřeje a mohlo to být klidně během dne. Hádání podle předmětů bylo jednoduché a oblíbené. Pod překlopené hrnečky se ukryly předměty, kdo chtěl znát svou budoucnost, musel jeden zvednout. Hlína znamenala do roka smrt, hřeben nemoc, kousek chleba majetek a prsten svatbu.

A jak je to s barborkami? „Když rozkvetou, znamená to štěstí a lásku. Někdy si jich děvčata utrhla víc a dala jim jména chlapců, čí větvička vykvetla první, ten jí byl souzen,“ ukazuje výtvarnice text ke sv. Barboře a dodává, že se také počítalo, kolikátý den se květy rozvinou. Podle toho se prý určoval nejšťastnější měsíc příštího roku. (da)

30.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe.

Na Opočenský divadelní podzim zavítá Limonádový Joe

Ilustrační foto.

Chystá se turnaj neregistrovaných hráčů v Dobrušce

Pryč s billboardy? Před volbami zákaz (ne)vadí

Hradec Králové - Na jedné straně se z billboardu usmívá Petr Robejšek s Danielou Luskovou (Realisté), kterým z druhé strany „kryje“ záda Tomio Okamura (SPD). Jen o kus dál na stejné cestě, na silnici první třídy z Hradce Králové do Pardubic, láká řidiče k volbám předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V jiných časech by se nad tím člověk nepozastavil.

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Královéhradecko, Vrchlabí - Stovky lidí, včetně ministryně Šlechtové, se přišly naposledy rozloučit s náčelníkem Horské služby Krkonoše Adolfem Klepšem. Zemřel 10. října.

Naši prvňáci: ZŠ Rokytnice v Orlických horách

Rychnovsko - Seriál Deníku - Moje první školní tablo:

Deváté kolo podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Deníku vyhrál Jan Koblic

Rychnov nad Kněžnou - Vítězem 9. kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Jan Koblic z Vamberka (RK0039), který stejně jako Zdeňka Procházková a Vladimír Beran získal šestnáct bodů a upevnil si průběžné vedení. O jeho triumfu rozhodlo, že přesně uhádl Supertrefu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení