Studentský klub Domova mládeže v rychnovské Javornické ulici zítra od 18.30 hodin přivítá jako hosta JANA HÁBLA, jenž uvede přednášku nazvanou Ani andělé ani démoni aneb Kdo vlastně jsem, neboli formování charakteru podle Jana Amose Komenského. Ovšem nejen o něm je následující povídání.

„K Rychnovu mám dvě specifické vazby. Narodily se tu obě moje děti, asi nikdy nezapomeneme,“ říká Jan Hábl, jenž do města znovu zavítá se zajímavou přednáškou.

Jan Hábl žije se svou rodinou v Novém Městě nad Metují, kde působí jako kazatel ve sboru Církve bratrské. Zároveň učí na katedře pedagogiky a psychologie na Univerzitě Hradec Králové.

Napsal jste knihu Lekce z lidskosti v životě a díle J. A. Komenského. Proč právě Komenský?

To by bylo na dlouhé povídání. Myslím, že každý, kdo se začte, pochopí. Ale faktem je, že u mnohých Komenského textů je třeba překonat bariéru archaického jazyka. Sám jsem jako šestnáctiletý gymnazista odložil Labyrint po čtyřech stránkách. Byla to sice povinná četba, ale já tomu jednoduše nerozuměl. Teprve později jsem se začetl a zamiloval. Komenský je geniální. Hluboký, pravdivý a lidský. My Češi ho obvykle nečteme. Víme o něm, ale neznáme ho. Jen na okraj si dovolím upozornit na nový překlad Labyrintu v současném jazyce. Vydalo nakladatelství Poutníkova četba. Vřele doporučuji.

Chodil jste rád do školy? Probíraly se tehdy lekce z lidskosti?
Ne. Rád bych řekl, že ano, ale ne. Do školy jsem nechodil rád, což neznamená, že to byla špatná škola. Učení bolí, je namáhavé, něco stojí. Jako dítě jsem se pochopitelně ubíral cestou nejmenšího odporu, takže škola stála v cestě. Vzpomínám na dril, memorování, opakování, branná cvičení a kubánské pomeranče ke svačině, které se nedaly oloupat. Hráli jsme s nimi fotbal a dostávali ideologické poznámky. Co bych za to dal, abych do té školy, do které jsem nechodil rád, mohl chodit zas.

Koho jste si vážil – jakého učitele a proč?
Snad mohu jmenovat. Soudružka učitelka Kepičová. Byla přísná, náročná, byla dokonce ideově uvědomělá – vzpomínám si, jak se jednou, asi ve třetí třídě, zeptala, jestli někdo z nás, dětí, věří v Boha; já asi věřil, ale jednak jsem tomu moc nerozuměl, a jednak, jestli si dobře pamatuji, tak jsem něco tušil a bál se. Když se nikdo nepřihlásil, pochválila nás, že je to dobře, že nikdo nevěříme a jala se vysvětlovat, kterak náboženství slouží jako opium lidstva. Ale učit uměla výborně.

Pak rád vzpomínám na paní učitelku Těšínskou, také z prvního stupně, byla laskavá, měla nás ráda, bylo to cítit. Nikdy jsem jí to neřekl. Co by taky osmiletý kluk vykládal. S odstupem si uvědomuji, jak obtížné je to povolání. Nemůžete ho dělat pro pocit zadostiučinění. Pokud někoho učitel pozitivně ovlivní na celý život, pravděpodobně se to nikdy nedozví.

Kdo v životě nejvíc ovlivnil vás?
Zřejmě rodiče. Skutečnost, že jsem vyrůstal v harmonické, milující, celé, zdravé rodině, mě zřejmě poznamenala víc, než jsem schopen domyslet. Čím jsem starší, zjišťuji, že věci, které jsem byl zvyklý přijímat jako samozřejmé, jsou velmi nesamozřejmé.

Děláte i přednášky pro učitele. S čím přicházejí a co si odnášejí?
Přednášky pro učitele se obvykle zvrhávají v terapeutická sezení. Učitelé se potřebují vyplakat, bez ironie či nadsázky. V době, kdy školství vládne ´člověko-peníz´, je situace zoufalá. Vše se přepočítává na peníze. Všichni vědí, že je to špatně, všichni o tom mluví, ale jakoby to bylo zakleté. Nedá se s tím nic dělat. Když vám ředitel školy řekne, že i toho největšího gaunera a lajdáka musíte nechat projít, je to konec výchovy i vzdělávání. Svým studentům se snažím předložit model výchovy, který je vůči těmto věcem zcela alternativní.

Jste rád učitelem?

Ano. Neumím si pomoci, chápu to jako povolání.

Recenzi vaší knihy napsal i Tomáš Sedláček, který ji velmi ocenil. Můžete říci, odkud se znáte, a jestli jste i vy četl jeho knihu Ekonomie dobra a zla?

Ano, s Tomášem jsme si padli do noty. Před časem jsme si vedle sebe sedli v letadle, abychom zjistili, že putujeme na stejné sympozium do Cambridge. Na místě jsme dokonce zjistili, že jsme ubytováni na stejném pokoji. Byl to plodný týden rozhovorů, které se obvykle táhly dlouho do noci. Já nahlížel pod pokličku ekonomie dobré i zlé, Tomáš do komeniologické kuchyně. Byla to radost, která trvá dodnes.

Vaše nadcházející přednáška se uskuteční v rychnovském studentském klubu pro mladé lidi nejen z domova mládeže a širokou veřejnost…

K Rychnovu mám dvě specifické vazby. Narodily se tu obě moje děti. Nevím, proč se nám děti rodí pokaždé v noci. Vryl se mi do paměti ten vyčerpaný, ale prosluněný úsvit. V obou případech nám do porodního sálu zářilo ranní sluníčko, přičemž za oknem nám po celou dobu drama dotvářela kulisa rychnovského zámku. Asi na Rychnov nikdy nezapomeneme.

Martina Ehlová